Naukowcy: Praca w smogu cięższa i mniej wydajna

2960
0
Podziel się:
Smog Praca Samopoczucie fot. nejcbole

Pracujemy wolniej, przedsiębiorstwa notują straty, a piłkarze strzelają mniej goli. Raporty naukowców nie pozostawiają złudzeń – smog wpływa na naszą efektywność, a zatem i atmosferę do prowadzenia biznesu. Zwrócili na to uwagę między innymi pracownicy Columbia Business School i Leibniz Universität w Hannowerze. Podkreślają, że nie chodzi jedynie o pracowników fizycznych narażonych na długotrwałe przebywanie na zewnątrz. Sprawdzeni zostali pracownicy domów brokerskich w najbardziej zanieczyszczonych miastach Niemiec. Badanie wykazało, że nawet niewielkie przekroczenia dopuszczalnych norm mogą obniżyć wyniki firm zajmujących się giełdą o 8,5 procenta.

Badacze oparli się na danych z około sześciuset stacji monitorowania jakośći powietrza. Wyniki skomentowała Michaela Pagel z Columbia Bussines School.

– Byliśmy zszokowani rezultatem. Nie spodziewaliśmy się, żę korelacja będzie tak łatwa do wykazania. W uproszczeniu można powiedzieć, że drobne cząstki pyłów mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zbadani przez nas pracownicy byli wyraźnie mniej skoncentrowani na pracy. – mówiła Pagel.

Problem jest widoczny również w Chinach. Zajął się nim thin-tank RAND Coproration. Według amerykańskich badaczy jedna z największych gospodarek świata może notować 6,5-procentowe spowolnienie właśnie w związku z zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Wiążą to z produktywnością pracowników i regulacjami pozwalającymi na zamykanie największych zakładów przemysłowych w dni z wyjątkowo dużym smogiem. Dodają, że zanieczyszczenie wpływa na zdrowie pracowników. W związku z chorobami układu oddechowego często lądują oni w szpitalnych łóżkach.

Podobne wyniki dotyczące Państwa Środka dostarczyli uczeni z Harvardu, którzy przyjrzeli się pracy jednej z chińskich agencji turystycznych. Chodziło o osoby wykonuące swoje obowiązki przy komputerze, a więc w mniejszym stopniu narażone na zetknięcie się ze smogiem poza biurem. Firma udostępniła badaczom statystyki swoich pracowników. Dzięki temu wyszło na jaw, że smog możę spowalniać ich pracę o pięć do sześciu procent.

Kolejne ciekawe dane pojawiają się w raportach z niemieckiego Instytutu Ekonomii Pracy. Tamtejsi naukowcy wzięli pod lupę kondycję profesjonalnych piłkarzy grających w okresie wysokich stężeń szkodliwych pyłów. Zauważyli, że smog wpływa na dynamikę gry i liczbę podań wymienionych przez graczy podczas meczu. Spowolnienie gry było widoczne już przy niewielkich przekroczenaich dopuszczalnych norm.

Fot. nejcbole/Flickr. Licencja CC.

Podziel się: