Naukowcy ustalili prędkość, przy której rowerzyści wdychają najmniej zanieczyszczeń

Im szybciej jedziesz, tym mocniej oddychasz. Im mocniej oddychasz, tym więcej zanieczyszczeń wchłaniasz, ale za to jesteś na nie narażony przez krótszy czas – napisano w informacji prasowej donoszącej o badaniach, które Alexander Bigazzi przeprowadził na University of British Columbia.

Naukowiec postanowił określić „złoty standard” prędkości, przy której rowerzyści, ale także piesi, wdychają najmniej zanieczyszczeń. W tym celu stworzył model komputerowy, do którego wprowadził dane 10 tys. osób i przeprowadził obliczenia.

Wyszło mu, że idealne tempo podróży – kiedy korzyści z tego, że zanieczyszczeniami oddychamy mniej, nie są jeszcze niwelowane przez to, że oddychamy nimi mocniej – to w każdej grupie wiekowej pomiędzy 20 oraz 60 rokiem życia od 13 do 15 kilometrów na godzinę.

Przynajmniej na płaskim.

Kiedy jeździmy wolniej – jest gorzej. Kiedy jedziemy szybciej o 10 kilometrów na godzinę szybciej – jest, według wyliczeń Bigazziego, o wiele gorzej. Chodzić trzeba natomiast w tempie czterech kilometrów na godzinę. Na szczęście, podkreśla badacz, nie trzeba tutaj wiele zmieniać, bo większość ludzi wybiera właśnie takie tempo, i jeżdżąc na rowerze, i chodząc.

Fot.Mario Rui/Flickr.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

1 komentarz

  1. Czy są prowadzone specjalistyczne badania wpływu zatrutego powietrza na nasze płuca, na losowej dobranej próbie biegaczy,startujących w centrach miast w wielogodzinnych biegach maratońskich?

Dodaj komentarz