Udostępnij

Naukowcy z USA: narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji i zgonu z powodu COVID-19

28.10.2020

Pandemia dostarcza kolejnego powodu, by zadbać o jakość powietrza. Zespół badaczy z Georgia State University wykazał, że narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji SARS-CoV-2 i spowodowanego nią zgonu. Dane pochodzą z USA, gdzie poziomy skażeń są niższe niż nad Wisłą. W warunkach „polskiego sezonu grzewczego” zależność wydaje się znacznie bardziej niepokojąca.

Naukowcy przeanalizowali dane ze stacji pomiarowych EPA (amerykańska Agencja Ochrony Środowiska) oraz dane na temat zarejestrowanych infekcji COVID-19 i zgonów spowodowanych tą chorobą. W badaniu uwzględniono również zmiany kierunków wiatru, mogące mieć wpływ na przemieszczanie się zanieczyszczeń, oraz dane lokalizacyjne z telefonów, pozwalające ustalić m.in. odległości pokonywane przez ich posiadaczy oraz stopień dystansowania społecznego.

Większe stężenia PM2.5 to większa śmiertelność z powodu COVID-19

Okazało się, że w okresie od 22 stycznia do 15 sierpnia tego roku zmniejszone narażenie na pyły zawieszone korelowało z niższą liczbą potwierdzonych przypadków COVID-19 i niższą śmiertelnością z powodu choroby. Jak wyliczyli eksperci, wzrost stężenia pyłów PM2.5 o 1 μg/m3 przekładał się na wyższą o 2 proc. w stosunku do średniej z danego hrabstwa liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań. Ten efekt nasilał się w sytuacji, gdy zanieczyszczenia utrzymywały się przez dłuższy czas – był dwukrotnie wyższy już przy trzech „smogowych” dniach.

W odniesieniu do liczby zgonów ta zależność wygląda jeszcze gorzej. Wzrost poziomu zanieczyszczeń PM2.5 o 1 μg/m3 w ciągu jednego dnia korelował z wyższym o 3 proc. wskaźnikiem zgonów w tym samym okresie. Zdaniem autorów badania te wyniki wskazują, że skażenie powietrza może w istotny sposób przyczyniać się do zaostrzenia objawów COVID-19. Chodzi w szczególności o negatywny wpływ na wydolność układu oddechowego i spowodowany nim wzrost ryzyka śmierci.

– Władze lokalne starają się znaleźć kompromisowe rozwiązania, które pozwolą na ponowne otwarcie gospodarki przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia na SARS-CoV-2 – mówi prof. Stefano Carattini, jeden z autorów badania. – Nasze ustalenia wskazują, że zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza może pomóc osiągnąć ten cel.

W ostatnich latach amerykańska administracja zliberalizowała przepisy emisyjne. W efekcie część zakładów przemysłowych nie była zobligowana do raportowania EPA poziomów emisji zanieczyszczeń, co przełożyło się na większe skażenie powietrza w ich okolicy. To z kolei mogło przyczynić się do wzrostu liczby infekcji i zgonów z powodu COVID-19.

Lepiej zmniejszać emisje, niż zamykać gospodarkę?

Eksperci z Georgia State University sformułowali kilka zaleceń w odwołaniu do wyników badań. Mogą one pomóc zmniejszyć zarówno stężenia zanieczyszczeń, jak i tempo rozprzestrzeniania się pandemii. Naukowcy postulują m.in.:

  • na poziomie federalnym: przywrócenie przepisów EPA ograniczających emisję zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe,
  • na poziomie stanowym: wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się w „mniej istotnych” celach i zachęcanie do telepracy,
  • na poziomie lokalnym: zmniejszenie poziomów emisji samochodowych przez stosowne ograniczenia ruchu drogowego (np. wprowadzenie opłat za wjazd do określonych części miast) i promocję czystego transportu publicznego.

To nie pierwsze doniesienia wskazujące na wpływ smogu na zachorowalność na COVID-19. Już w kwietniu tego roku podobną zależność stwierdzili eksperci z Uniwersytetu Harvarda. Istnieje też wiele innych badań z minionych lat wskazujących na zwiększone ryzyko infekcji, rozwoju chorób układu oddechowego i obniżonej odporności organizmu w warunkach narażenia na smog.

_

Pełny opis badań można znaleźć TUTAJ

Zdjęcie: Zigres/Shutterstock

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.