Udostępnij

Naukowcy z USA: narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji i zgonu z powodu COVID-19

28.10.2020

Pandemia dostarcza kolejnego powodu, by zadbać o jakość powietrza. Zespół badaczy z Georgia State University wykazał, że narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji SARS-CoV-2 i spowodowanego nią zgonu. Dane pochodzą z USA, gdzie poziomy skażeń są niższe niż nad Wisłą. W warunkach „polskiego sezonu grzewczego” zależność wydaje się znacznie bardziej niepokojąca.

Naukowcy przeanalizowali dane ze stacji pomiarowych EPA (amerykańska Agencja Ochrony Środowiska) oraz dane na temat zarejestrowanych infekcji COVID-19 i zgonów spowodowanych tą chorobą. W badaniu uwzględniono również zmiany kierunków wiatru, mogące mieć wpływ na przemieszczanie się zanieczyszczeń, oraz dane lokalizacyjne z telefonów, pozwalające ustalić m.in. odległości pokonywane przez ich posiadaczy oraz stopień dystansowania społecznego.

Większe stężenia PM2.5 to większa śmiertelność z powodu COVID-19

Okazało się, że w okresie od 22 stycznia do 15 sierpnia tego roku zmniejszone narażenie na pyły zawieszone korelowało z niższą liczbą potwierdzonych przypadków COVID-19 i niższą śmiertelnością z powodu choroby. Jak wyliczyli eksperci, wzrost stężenia pyłów PM2.5 o 1 μg/m3 przekładał się na wyższą o 2 proc. w stosunku do średniej z danego hrabstwa liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań. Ten efekt nasilał się w sytuacji, gdy zanieczyszczenia utrzymywały się przez dłuższy czas – był dwukrotnie wyższy już przy trzech „smogowych” dniach.

W odniesieniu do liczby zgonów ta zależność wygląda jeszcze gorzej. Wzrost poziomu zanieczyszczeń PM2.5 o 1 μg/m3 w ciągu jednego dnia korelował z wyższym o 3 proc. wskaźnikiem zgonów w tym samym okresie. Zdaniem autorów badania te wyniki wskazują, że skażenie powietrza może w istotny sposób przyczyniać się do zaostrzenia objawów COVID-19. Chodzi w szczególności o negatywny wpływ na wydolność układu oddechowego i spowodowany nim wzrost ryzyka śmierci.

– Władze lokalne starają się znaleźć kompromisowe rozwiązania, które pozwolą na ponowne otwarcie gospodarki przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia na SARS-CoV-2 – mówi prof. Stefano Carattini, jeden z autorów badania. – Nasze ustalenia wskazują, że zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza może pomóc osiągnąć ten cel.

W ostatnich latach amerykańska administracja zliberalizowała przepisy emisyjne. W efekcie część zakładów przemysłowych nie była zobligowana do raportowania EPA poziomów emisji zanieczyszczeń, co przełożyło się na większe skażenie powietrza w ich okolicy. To z kolei mogło przyczynić się do wzrostu liczby infekcji i zgonów z powodu COVID-19.

Lepiej zmniejszać emisje, niż zamykać gospodarkę?

Eksperci z Georgia State University sformułowali kilka zaleceń w odwołaniu do wyników badań. Mogą one pomóc zmniejszyć zarówno stężenia zanieczyszczeń, jak i tempo rozprzestrzeniania się pandemii. Naukowcy postulują m.in.:

  • na poziomie federalnym: przywrócenie przepisów EPA ograniczających emisję zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe,
  • na poziomie stanowym: wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się w „mniej istotnych” celach i zachęcanie do telepracy,
  • na poziomie lokalnym: zmniejszenie poziomów emisji samochodowych przez stosowne ograniczenia ruchu drogowego (np. wprowadzenie opłat za wjazd do określonych części miast) i promocję czystego transportu publicznego.

To nie pierwsze doniesienia wskazujące na wpływ smogu na zachorowalność na COVID-19. Już w kwietniu tego roku podobną zależność stwierdzili eksperci z Uniwersytetu Harvarda. Istnieje też wiele innych badań z minionych lat wskazujących na zwiększone ryzyko infekcji, rozwoju chorób układu oddechowego i obniżonej odporności organizmu w warunkach narażenia na smog.

_

Pełny opis badań można znaleźć TUTAJ

Zdjęcie: Zigres/Shutterstock

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.