Udostępnij

Nawet Kolumbia, skąd kupujemy węgiel, nie chce go spalać. „Energetyka węglowa to przeszłość”

26.09.2023

Podczas Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku Bogota poinformowała o przystąpieniu do koalicji Powering Past Coal Alliance (PPCA). Celem jej członków jest odejście od spalania węgla w energetyce. Decyzja wpisuje się w zapowiedzi prezydenta Gustavo Petro, który chce dekarbonizować krajową gospodarkę. Polska kupuje węgiel z Kolumbii, a Bogota jest jednym z największych eksporterów węgla na świecie.

Powering Past Coal Alliance (PPCA) to koalicja zrzeszająca rządy, samorządy, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe. Działają one na rzecz szybkiego odejścia od wytwarzania energii z węgla i przejścia na czyste źródła energii. Przed kilkoma dniami akcesję do PPCA ogłosiły dwa kraje Ameryki Łacińskiej: Kolumbia i Panama.

Tym samym ostatnimi państwami regionu, które nie przystąpiły do koalicji, pozostają Brazylia i Argentyna. Warto zwrócić uwagę, że — na ten moment — tylko w przypadku tej pierwszej w budowie są nowe projekty elektrowni węglowych. Jak podkreśla w komunikacie PPCA, jej działalność wpisuje się w globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na Ziemi. I — co za tym idzie — problemu zmian klimatycznych.

Niepewny węgiel z Kolumbii

Decyzja Kolumbii oznaczać będzie zmiany nie tylko dla energetyki węglowej, ale także górnictwa. Jak podano w komunikacie PPCA, wspólnie z rządem Kolumbii koalicja podejmie prace mające na celu odejście od wytwarzania prądu z węgla, przy jednoczesnej ochronie społeczności górniczych.

Hasła prośrodowiskowe i proklimatyczne były istotnym elementem kampanii wyborczej Gustavo Petro, który na urząd prezydenta został wybrany w 2022 roku. W Kolumbii określa się go mianem polityka lewicowego.

Jest to o tyle ważne, że po stronie krajów rezygnujących z węgla staje… jeden z największych producentów tego surowca. Kolumbia jest szóstym co do wielkości eksporterem węgla na świecie, a jego odbiorcą jest również Polska. W 2022 roku był to jeden z rosnących kierunków importu, w okresie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pod koniec ubiegłego roku szefowa resortu klimatu i środowiska zapowiadała, że w 2023 roku import na potrzeby gospodarstw domowych będzie kontynuowany. – W pierwszej kolejności będzie to Kolumbia, ponieważ okazało się, że z kolumbijskiego węgla można odsiać nawet 30 proc. na potrzeby gospodarstw domowych – mówiła Anna Moskwa, cytowana m.in. przez portal money.pl.

„Ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej”

– Energetyka węglowa odchodzi w przeszłość. Dlatego pracujemy nad zmniejszeniem zależności gospodarki od węgla – powiedział w oświadczeniu Omar Andres Camacho, kolumbijski minister energii i górnictwa. – Dywersyfikujemy eksport, zwiększamy produkcję z energii odnawialnej. I planujemy sprawiedliwą transformację dotkniętych społeczności. Dzięki technicznemu i finansowemu wsparciu członków PPCA możemy poczynić dalsze postępy przed najbliższym COP – podkreśla Camacho.

– Dołączenie Kolumbii do PPCA to bardzo dobra wiadomość dla świata. I ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej – komentuje Patryk Białas, ekspert ds. sprawiedliwej transformacji w Koalicji Klimatycznej. – Mam wielką nadzieję, że wkrótce Polska pójdzie w ślady Kolumbii i niezwłocznie przedstawi zaktualizowaną politykę energetyczną państwa z uwzględnieniem szybkiego odejścia od wytwarzania energii z węgla i przejścia do wykorzystania czystych źródeł energii. Mieszkańcy i samorządy Górnego Śląska oczekują społecznie sprawiedliwych planów odejścia od węgla i szybkiego przejścia na zielone źródła energii. Chcemy zielonych miejsc pracy. Od zaraz – zwraca uwagę Białas.

_

Zdjęcie: LETOPISEC / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.