Udostępnij

Nawet Kolumbia, skąd kupujemy węgiel, nie chce go spalać. „Energetyka węglowa to przeszłość”

26.09.2023

Podczas Tygodnia Klimatycznego w Nowym Jorku Bogota poinformowała o przystąpieniu do koalicji Powering Past Coal Alliance (PPCA). Celem jej członków jest odejście od spalania węgla w energetyce. Decyzja wpisuje się w zapowiedzi prezydenta Gustavo Petro, który chce dekarbonizować krajową gospodarkę. Polska kupuje węgiel z Kolumbii, a Bogota jest jednym z największych eksporterów węgla na świecie.

Powering Past Coal Alliance (PPCA) to koalicja zrzeszająca rządy, samorządy, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe. Działają one na rzecz szybkiego odejścia od wytwarzania energii z węgla i przejścia na czyste źródła energii. Przed kilkoma dniami akcesję do PPCA ogłosiły dwa kraje Ameryki Łacińskiej: Kolumbia i Panama.

Tym samym ostatnimi państwami regionu, które nie przystąpiły do koalicji, pozostają Brazylia i Argentyna. Warto zwrócić uwagę, że — na ten moment — tylko w przypadku tej pierwszej w budowie są nowe projekty elektrowni węglowych. Jak podkreśla w komunikacie PPCA, jej działalność wpisuje się w globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na Ziemi. I — co za tym idzie — problemu zmian klimatycznych.

Niepewny węgiel z Kolumbii

Decyzja Kolumbii oznaczać będzie zmiany nie tylko dla energetyki węglowej, ale także górnictwa. Jak podano w komunikacie PPCA, wspólnie z rządem Kolumbii koalicja podejmie prace mające na celu odejście od wytwarzania prądu z węgla, przy jednoczesnej ochronie społeczności górniczych.

Hasła prośrodowiskowe i proklimatyczne były istotnym elementem kampanii wyborczej Gustavo Petro, który na urząd prezydenta został wybrany w 2022 roku. W Kolumbii określa się go mianem polityka lewicowego.

Jest to o tyle ważne, że po stronie krajów rezygnujących z węgla staje… jeden z największych producentów tego surowca. Kolumbia jest szóstym co do wielkości eksporterem węgla na świecie, a jego odbiorcą jest również Polska. W 2022 roku był to jeden z rosnących kierunków importu, w okresie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pod koniec ubiegłego roku szefowa resortu klimatu i środowiska zapowiadała, że w 2023 roku import na potrzeby gospodarstw domowych będzie kontynuowany. – W pierwszej kolejności będzie to Kolumbia, ponieważ okazało się, że z kolumbijskiego węgla można odsiać nawet 30 proc. na potrzeby gospodarstw domowych – mówiła Anna Moskwa, cytowana m.in. przez portal money.pl.

„Ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej”

– Energetyka węglowa odchodzi w przeszłość. Dlatego pracujemy nad zmniejszeniem zależności gospodarki od węgla – powiedział w oświadczeniu Omar Andres Camacho, kolumbijski minister energii i górnictwa. – Dywersyfikujemy eksport, zwiększamy produkcję z energii odnawialnej. I planujemy sprawiedliwą transformację dotkniętych społeczności. Dzięki technicznemu i finansowemu wsparciu członków PPCA możemy poczynić dalsze postępy przed najbliższym COP – podkreśla Camacho.

– Dołączenie Kolumbii do PPCA to bardzo dobra wiadomość dla świata. I ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej – komentuje Patryk Białas, ekspert ds. sprawiedliwej transformacji w Koalicji Klimatycznej. – Mam wielką nadzieję, że wkrótce Polska pójdzie w ślady Kolumbii i niezwłocznie przedstawi zaktualizowaną politykę energetyczną państwa z uwzględnieniem szybkiego odejścia od wytwarzania energii z węgla i przejścia do wykorzystania czystych źródeł energii. Mieszkańcy i samorządy Górnego Śląska oczekują społecznie sprawiedliwych planów odejścia od węgla i szybkiego przejścia na zielone źródła energii. Chcemy zielonych miejsc pracy. Od zaraz – zwraca uwagę Białas.

_

Zdjęcie: LETOPISEC / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.