Udostępnij

Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku

04.03.2020

Nawet połowa piaszczystych plaż świata może zniknąć do końca wieku – alarmują badacze z unijnego Wspólnego Centrum Badawczego. 40 proc. z nich można jednak uratować, ograniczając emisje gazów cieplarnianych.

Piaszczyste plaże, będące marzeniem milionów turystów każdego roku, stanowią 30 proc. wszystkich morskich wybrzeży świata. Badacze z unijnego Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre, JCR) alarmują jednak, że w najbliższych dziesięcioleciach ich liczba może się radykalnie zmniejszyć.

By przyjrzeć się kondycji piaszczystych plaż, przeanalizowane zostały dane z 35 satelitów. Na ich podstawie przeprowadzone zostały symulacje obejmujące najbliższe 80 lat, w odniesieniu do różnych wariantów przebiegu zmian klimatycznych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Climate Change.

W najczarniejszym scenariuszu, znanym jako RCP8.5, zmiany klimatyczne nadal będą postępować coraz szybciej. Napędzać je będą sprzężenia zwrotne, wynikające m.in. z uwalniania metanu z wiecznej zmarzliny. Według tego scenariusza świat straci 49,5 proc. swoich piaszczystych plaż do 2100 roku.

Nieco lepiej sytuacja wyglądałaby, gdyby ziścił się nieco bardziej optymistyczny scenariusz RCP4.5, w którym wzrost średnich temperatur na planecie zostałby zatrzymany przy ok. 3 stopniach powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Wówczas straty piaszczystej linii brzegowej mogłyby zostać ograniczone nawet o 40 procent względem najczarniejszego scenariusza.

Naukowcy wskazują, że głównym czynnikiem niszczącym piaszczyste plaże jest wzrastający poziom mórz, będący bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych na Ziemi. Na zjawisko nałożą się również bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, wiążące się z silniejszymi falami i podmuchami wiatrów.

Wśród najsilniej zagrożonych krajów wskazano Australię, która stracić może blisko 15 tys. kilometrów piaszczystych plaż, a także Kanada – około 14,5 tys. kilometrów. W dalszej kolejności najbardziej ucierpieć mogą Chile (6 659 km), Meksyk (5 488 km), Chiny (5 440 km) i Stany Zjednoczone (5 530 km). Wielka Brytania, w świetle najczarniejszego scenariusza, stracić może blisko 2,5 tys. kilometrów piaszczystych plaż. Naukowcy zwrócili również uwagę na Gambię i Gwineę Bissau, które – choć posiadają znacznie krótsze wybrzeże – mogą stracić nawet 60 proc. jego długości.

Badacze wskazują, że utrata plaż to nie tylko straty ekonomiczne, które wynikać mogą m.in. ze zmian w turystyce i nadmorskiej gospodarce. Szczególnie w krajach rozwijających się proces ten oznaczałby utratę istotnych stref buforowych, chroniących w określonym stopniu ludzi przed uderzeniami burz tropikalnych i innych gwałtownych zjawisk. To z kolei oznaczać może coraz większe koszty związane z adaptacją do zmian klimatu.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Beach Media

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.