Udostępnij

Nie można nim palić, ale można go kupić. Czy nowe prawo ograniczy zużycie węgla brunatnego?

05.06.2020

Od 1 czerwca przepisy zabraniają sprzedaży węgla brunatnego zwykłemu Kowalskiemu. W serwisach aukcyjnych nie ma jednak problemu z jego kupnem. Nie działa groźba surowych kar. Zwracają na to uwagę aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Według działaczy to kolejny dziurawy przepis dotyczący palenia węglem.

Zmiany w prawie weszły w życie w związku z nowelą ustawy z 2006 roku. To pierwsza ze znaczących nowości, które czekają posiadaczy tradycyjnych kotłów w najbliższym czasie. Od 1 lipca nie będzie można kupować między innymi miału węglowego. Na razie prawo zakazuje sprzedaży węgla brunatnego, a nowe regulacje dotyczą przede wszystkim osób prywatnych. Węgiel brunatny nadal może być sprzedawany do dużych instalacji o mocy powyżej 1 megawata.

Węglem nie można palić, ale można go kupić

W wielu województwach na mocy lokalnych uchwał antysmogowych, już wcześniej nie można było ogrzewać domów węglem brunatnym. Na wprowadzenie tej regulacji zdecydowali się między innymi radni dolnośląskiego sejmiku. Nie mogli jednak nakazać wycofania węgla brunatnego ze sprzedaży. Decyzja o tym należała do władz w Warszawie. Naruszenie przepisów mogła wykryć jedynie domowa kontrola policji, urzędników lub straży miejskiej. Ponad pół tony węgla brunatnego, jeszcze legalnie, kupili aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Jak tłumaczą – w dobrej wierze.

– Od kopalni w Bogatyni kupiliśmy węgiel brunatny ostatniego dnia jego legalnej sprzedaży. Chcemy go przebadać pod kątem emisji w najbardziej zanieczyszczających piecach, jak i tych spełniających wymogi piątej klasy – mówi działacz Alarmu, Krzysztof Smolnicki – Być może kopalnia teraz wstrzyma sprzedaż detaliczną. Może jednak zaoferować swój węgiel pośrednikowi, a ten sprzeda go dalej. Od niego będzie zależeć, czy nie złamie w tym przypadku prawa.

Czytaj również: Poprawiony zakaz sprzedaży “kopciuchów”. Gdzie zgłaszać nielegalne oferty?

Węgiel brunatny nie znika z internetu

Aktywiści obawiają się, że nowy zakaz również okaże się nieskuteczny.
Przepisy na razie nie odstraszają sprzedawców. Widać to w serwisach aukcyjnych, gdzie wciąż pojawiają się nowe oferty. Jeden ze sprzedających poprzez portal OLX zachwalał cenę swojego towaru – o około połowę niższą niż w przypadku węgla kamiennego. W ogłoszeniu czytamy, że paliwo świetnie nadaje się do palenia w kaflowych kuchenkach. Sprzedawca poleca… mieszanie go z miałem, który przecież niebawem ma być wycofany ze sprzedaży. Dzięki temu węgiel ma starczać na dłużej i lepiej grzać. Podobne oferty pojawiają się również na Allegro.

Sytuacja może się zmienić, gdy sprzedawcy zapoznają się z nowymi przepisami. Te nakładają obowiązki zarówno na nich, jak i na kupujących. Nie nabędziemy węgla brunatnego, jeśli nie przedstawimy sprzedawcy zaświadczenia o tym, że mamy piec o mocy większej niż 1 MW. Z reguły używane są one jedynie przez przedsiębiorców. Węgiel brunatny mogą nadal kupować też pośrednicy. Ci powinni przedstawiać dokumenty potwierdzające prowadzenie swojej działalności. Za sprzedanie węgla z naruszeniem prawa grożą wysokie kary. Ustawa traktuje to jako przestępstwo zagrożone grzywną do miliona złotych lub nawet pięcioletnim więzieniem.

O sprawę zapytaliśmy biuro prasowe serwisu OLX. Do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Artykuł zaktualizujemy, gdy ją uzyskamy.

Źródło zdjęcia: Zvone / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.