Udostępnij

Nie ustają protesty Extinction Rebellion. Setki aresztowań za obywatelskie nieposłuszeństwo

08.10.2019

Nie ustają globalne protesty Extinction Rebellion, które rozpoczęły się tuż po niedawnym „Tygodniu Rebelii”, odbywającym się między 27 września a 4 października. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni aresztowano co najmniej kilkaset osób, m.in. w Londynie, Sydney oraz Amsterdamie.

Po zakończonym w zeszły piątek „Tygodniu Rebelii” aktywiści Extinction Rebellion (XR) nie ustają w swoich działaniach. W poniedziałek tylko w Londynie aresztowanych zostało 270 osób, którzy nie zastosowali się do poleceń policji, chcącej by przestali blokować infrastrukturę drogową i przenieśli się w wyznaczone miejsca. Tego samego dnia w Amsterdamie z podobnych powodów aresztowano około setki aktywistów, natomiast około 30 osób w australijskim Sydney.

Skala aresztowań wzrosła we wtorek. Według doniesień spływających z Wielkiej Brytanii, drugiego dnia protestów w stolicy Zjednoczonego Królestwa aresztowano co najmniej 400 osób. Jedną z przeprowadzonych tego dnia akcji było przyklejenie się grupy aktywistów do budynku Ministerstwa Transportu, co skończyło się interwencją policjantów.

Czytaj także: Obywatelskie nieposłuszeństwo kontra zmiany klimatu. Ile czasu zostało na działanie?

Innym działaniem było przyniesienie przez aktywistów około 800 sadzonek drzew w okolice brytyjskiego parlamentu, co miało stanowić wezwanie do zalesiania kraju pochłaniającymi CO2 roślinami.

Mimo zaangażowania tysięcy aktywistów w londyński protest, a także poparcia wśród Brytyjczyków dla walki z problemem zmian klimatycznych, na Wyspach nie brak również głosów krytycznych. Jeden z nich wyraził we wtorek premier Boris Johnson, który nazwał protestujących aktywistów „niechętnymi do współpracy skorupami” – dając tym samym do zrozumienia, że ich postulaty są zbyt radykalne i niemożliwe do spełnienia.

Przypomnijmy: Ruch Extinction Rebellion (XR) – działający w wielu krajach, w tym również w Polsce – został zapoczątkowany w ubiegłym roku, a jego celem jest zmuszenie rządów do zdecydowanych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Aktywiści domagają się m.in. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do poziomu neutralności klimatycznej w 2025 roku. Oznaczałoby to, że emisje byłby całkowicie równoważone przez ich pochłanianie. [O kwietniowych protestach, dzięki którym ruch zyskał światowy rozgłos, pisaliśmy m.in. tutaj.]

Obywatelskie nieposłuszeństwo

W swoich działaniach Extinction Rebellion często odwołuje się do idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Taki rodzaj protestu – mający swoje korzenie m.in. w myśli Henry-ego Davida Thoreau – oznacza, że podejmujące się go jednostki celowo łamią prawo (np. nie dostosowując się do poleceń przedstawicieli władz), licząc się przy tym całkowicie z prawnymi konsekwencjami takich działań. Równocześnie, taki rodzaj protestu ma być wolny od fizycznej przemocy, co również podkreślają w swoich manifestach działacze XR.

Ponadto, wiele grup aktywistów, zrzeszonych pod nazwą Extinction Rebellion, odwołuje się do „teorii 3,5 procent”. Według niej, by poprzez obywatelskie nieposłuszeństwo dokonać realnych zmian, konieczne jest przekonanie do swoich racji i zaangażowanie 3,5 procent społeczeństwa. [Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.]

Ruch coraz aktywniej działa także w Polsce. W ubiegły piątek, podczas kończącego się wówczas „Tygodnia Rebelii”, aktywiści XR Polska zorganizowali happening pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. By zaprotestować przeciwko hodowli i zabijaniu zwierząt na potrzeby przemysłu spożywczego – w czym upatruje się istnej części emisji gazów cieplarnianych – pod ministerstwem rozlano sztuczną krew.

 

Zdjęcie: Extinction Rebellion International

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.