Udostępnij

Niebezpieczna bakteria ewoluuje wraz ze zmianą naszej diety. Uwielbia cukier, dlatego lekarze zalecają umiar

21.08.2019

Bakteria Clostridium difficile towarzyszy nam od tysiącleci, żyjąc w jelitach kilku procent z nas, jednak największe niebezpieczeństwo stanowi głównie dla osób  hospitalizowanych. To w przypadku przetrzebienia flory bakteryjnej jelit, kolonizuje wolną przestrzeń, wywołując nawet śmiertelną postać biegunki. Genetycy, którzy swoje badania opublikowali niedawno w czasopiśmie „Nature Genetics„, zaobserwowali, że wyodrębnia się z niej nowy gatunek – uwielbiający cukry proste w naszej diecie i – co najgorsze – coraz lepiej przystosowującą się do środków dezynfekujących, które używamy w szpitalach.

Naukowcy, którzy przyjrzeli się zmianom zachodzącym w genomie bakterii, odkryli, że ze znanego do tej pory gatunku wyłania się nowy, znacznie bardziej niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Bakteria Clostridium difficile żyje wśród ludzi od tysiącleci, jednak jako zagrożenie zaczęła być postrzegana od mniej więcej XVI wieku. Wówczas, wraz z rozwojem szpitalnictwa stała się zmorą osłabionych pacjentów szpitali – od tej pory żyjąc w szpitalach i szerząc się pod różnymi odmianami, dostosowującymi się do coraz to nowych warunków.

Najnowsze badania pokazują, że towarzysząca nam bakteria ewoluuje wraz ze zmieniającą się dietą homo sapiens. Współcześnie jednak  Clostridium difficile natrafiła na sojusznika, do spożywania którego wielu z nas ma słabość.  Zdaniem badaczy z rozpowszechnionego dziś gatunku wyłania się nowy, który uwielbia konsumowane przez ludzi (często w nadmiarze) cukry proste i uczynił z niego główne paliwo swojej kolonizacji.

Charakteryzuje się przy tym lepszą odpornością na stosowane w szpitalach środki dezynfekujące (mając na celu zabicie postaci zarodnikowej bakterii), przez co trudniej uchronić osłabionych pacjentów przed atakiem bakterii. Przedstawicieli nowego, nienazwanego jeszcze gatunku bakterii, zostali znalezieni w próbkach pobranych od 2/3 zainfekowanych pacjentów.

Dr Samuel C. Foster, jeden ze współautorów badania, powiedział w rozmowie z „The Sydney Morning Herald”, że szpitale powinny rozważyć wśród pacjentów zakaz spożywania określonych produktów, zawierających cukry proste. Zmiana diety mogłaby zmniejszyć ryzyko namnożenia się w ich organizmach takiej liczby bakterii, która stanowiłaby zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

 

Źródła: Nature Genetics, Wellcome Sanger Institute, The Sydney Morning Herald

Zdjęcie: Shutterstock/Marcos Mesa Sam Wordley

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.