Udostępnij

Niebezpieczne gąsienice plagą w Niemczech i Holandii. To skutek wyjątkowo wysokich temperatur

11.07.2019

Kilka regionów w Niemczech, a także Holandii, zostały dotknięte plagą gąsienic ćmy Korowódka dębówka. Ze względu na wyjątkowo ciepły okres gąsienice rozprzestrzeniły się znacznie niż miała to miejsce do tej pory. Sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ owłosione owady pokryte są niebezpieczną dla człowieka toksyną.

Jak donoszą lokalne media, gąsienice zwykle występują w niewielkiej liczbie rezerwatów, w których rosną dęby. Tym razem jednak – ze względu na wyjątkowo ciepłą wiosnę i początek lata – owady rozprzestrzeniły się w kierunku siedlisk ludzkich, co zmusiło władze lokalne do reagowania. Owady założyły swoje gniazda w wielu parkach, zagrażając mieszkańcom niemieckich miast.

Wszystko przez obronne przystosowania owada – jego gąsienice posiadają bowiem białe włoski pokryte toksyną, która u człowieka wywołuje reakcje alergiczne, a nawet ataki astmy. W związku z zagrożeniem straż pożarna pozbywa się ich siedlisk w miastach, jednak działania te nie obejmują lasów. Władze zalecają więc ostrożność, a po powrocie wyczesanie włosów i sprawdzenie ubrań.

Jak podaje „The Guardian” – w Niemczech wyjątkowo ucierpiały regiony: Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Badenia-Wirtembergia, Bawaria i  Nadrenia Północna-Westfalia. Jeden z parków Dortmundu został zamknięty na 3 tygodnie, ze względu na zajęcie drzew przez owady. W kilku miastach inwazje gąsienic utrudniły organizację imprez masowych.

Według BBC insekty są problemem także dla mieszkańców Luksemburga oraz Korsyki. Populacje owada występują także na Wyspach Brytyjskich, jednak nie rozprzestrzeniły się na taką skalę, jak miało to miejsce w Niemczech i Holandii.

Problem powinien zniknąć za 2-3 tygodnie, kiedy to gąsienice przekształcą się w dorosłe ćmy.

 

Źródła: The Guardian, BBC, Westdeutsche Zeitung

Zdjęcie: Shutterstock/Dennis van de Water

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.