Badania naukowców z Anglia Ruskin University rzucają nowe światło na szkodliwość papierosów. Tym razem chodzi jednak o pozostające po ich spalaniu niedopałki, będące jednym z najpowszechniejszych odpadów na świecie.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Ecotoxicology and Environmental Safety” i – jak podkreślają autorzy – jest to pierwsza praca naukowa, która traktuje o szkodliwości niedopałków dla roślin.
Badaniem objęto dwa gatunki, które są powszechnie spotykane na terenach zielonych, m.in. w parkach, a także wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt: życicę (rodzaj trawy) oraz koniczynę białą. Okazuje się, że w przypadku koniczyny obecność niedopałków w glebie zmniejsza o 27 proc. szanse na wykiełkowanie, a w przypadku rozwoju nasiona – łodyga wyrasta średnio o 28 proc. niższa. Jeśli chodzi o trawę jest to, kolejno, zmiana o 10 i 13 procent.
Powszechne zanieczyszczenie
„Wielu palaczy uważa, że niedopałki papierosów szybko ulegają biodegradacji i dlatego tak naprawdę nie uważają ich za śmieci. W rzeczywistości filtr jest wykonany z rodzaju bioplastiku, który może istnieć przez lata, jeśli nie dekady, zanim się rozpadnie” – powiedziała kierująca badaniami dr Dannielle Green.
Zespół podkreśla, że wyniki ich badań są istotne, ponieważ zaśmiecanie przestrzeni publicznej niedopałkami jest praktyką powszechną – tak jakby miałyby one być neutralne dla środowiska. Tymczasem filtry papierosowe wykonane są z włókna celulozowego, będącego rodzajem bioplastiku. Co ciekawe, taki sam wpływ na rośliny okazały się mieć zarówno niedopałki, jak i filtry z niespalonych papierosów. Zdaniem badaczy oznacza to, że głównym winowajcą są tutaj nie toksyny powstałe w wyniku spalania, lecz sam filtr.
„W niektórych parkach, zwłaszcza przy tamtejszych ławkach i koszach na śmieci, znaleźliśmy ponad 100 niedopałków na metr kwadratowy. Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska” – podkreśliła badaczka.
Badacze zwracają uwagę, że – według szacunków – rocznie na świecie wyrzucanych 4,5 biliona (miliona miliardów) niedopałków. Liczba ta czyni pozostałości po papierosach najpowszechniejszym odpadem na świecie.
Z wynikami badań można zapoznać się tutaj.
Źródło: Ecotoxicology and Environmental Safety, EurekAlert!
Zdjęcie: Shutterstock/hinwa