Udostępnij

Niedopałki papierosów zatruwają glebę i ograniczają wzrost roślin

23.07.2019

Badania naukowców z Anglia Ruskin University rzucają nowe światło na szkodliwość papierosów. Tym razem chodzi jednak o pozostające po ich spalaniu niedopałki, będące jednym z najpowszechniejszych odpadów na świecie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Ecotoxicology and Environmental Safety” i – jak podkreślają autorzy – jest to pierwsza praca naukowa, która traktuje o szkodliwości niedopałków dla roślin.

Badaniem objęto dwa gatunki, które są powszechnie spotykane na terenach zielonych, m.in. w parkach, a także wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt: życicę (rodzaj trawy) oraz koniczynę białą. Okazuje się, że w przypadku koniczyny obecność niedopałków w glebie zmniejsza o 27 proc. szanse na wykiełkowanie, a w przypadku rozwoju nasiona – łodyga wyrasta średnio o 28 proc. niższa. Jeśli chodzi o trawę jest to, kolejno, zmiana o 10 i 13 procent.

Powszechne zanieczyszczenie

„Wielu palaczy uważa, że ​​niedopałki papierosów szybko ulegają biodegradacji i dlatego tak naprawdę nie uważają ich za śmieci. W rzeczywistości filtr jest wykonany z rodzaju bioplastiku, który może istnieć przez lata, jeśli nie dekady, zanim się rozpadnie” – powiedziała kierująca badaniami dr Dannielle Green.

Zespół podkreśla, że wyniki ich badań są istotne, ponieważ zaśmiecanie przestrzeni publicznej niedopałkami jest praktyką powszechną – tak jakby miałyby one być neutralne dla środowiska. Tymczasem filtry papierosowe wykonane są z włókna celulozowego, będącego rodzajem bioplastiku. Co ciekawe, taki sam wpływ na rośliny okazały się mieć zarówno niedopałki, jak i filtry z niespalonych papierosów. Zdaniem badaczy oznacza to, że głównym winowajcą są tutaj nie toksyny powstałe w wyniku spalania, lecz sam filtr.

„W niektórych parkach, zwłaszcza przy tamtejszych ławkach i koszach na śmieci, znaleźliśmy ponad 100 niedopałków na metr kwadratowy. Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska” – podkreśliła badaczka.

Badacze zwracają uwagę, że – według szacunków – rocznie na świecie wyrzucanych 4,5 biliona (miliona miliardów) niedopałków. Liczba ta czyni pozostałości po papierosach najpowszechniejszym odpadem na świecie.

 

Z wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Ecotoxicology and Environmental Safety,  EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/hinwa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.