Udostępnij

Niedopałki papierosów zatruwają glebę i ograniczają wzrost roślin

23.07.2019

Badania naukowców z Anglia Ruskin University rzucają nowe światło na szkodliwość papierosów. Tym razem chodzi jednak o pozostające po ich spalaniu niedopałki, będące jednym z najpowszechniejszych odpadów na świecie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Ecotoxicology and Environmental Safety” i – jak podkreślają autorzy – jest to pierwsza praca naukowa, która traktuje o szkodliwości niedopałków dla roślin.

Badaniem objęto dwa gatunki, które są powszechnie spotykane na terenach zielonych, m.in. w parkach, a także wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt: życicę (rodzaj trawy) oraz koniczynę białą. Okazuje się, że w przypadku koniczyny obecność niedopałków w glebie zmniejsza o 27 proc. szanse na wykiełkowanie, a w przypadku rozwoju nasiona – łodyga wyrasta średnio o 28 proc. niższa. Jeśli chodzi o trawę jest to, kolejno, zmiana o 10 i 13 procent.

Powszechne zanieczyszczenie

„Wielu palaczy uważa, że ​​niedopałki papierosów szybko ulegają biodegradacji i dlatego tak naprawdę nie uważają ich za śmieci. W rzeczywistości filtr jest wykonany z rodzaju bioplastiku, który może istnieć przez lata, jeśli nie dekady, zanim się rozpadnie” – powiedziała kierująca badaniami dr Dannielle Green.

Zespół podkreśla, że wyniki ich badań są istotne, ponieważ zaśmiecanie przestrzeni publicznej niedopałkami jest praktyką powszechną – tak jakby miałyby one być neutralne dla środowiska. Tymczasem filtry papierosowe wykonane są z włókna celulozowego, będącego rodzajem bioplastiku. Co ciekawe, taki sam wpływ na rośliny okazały się mieć zarówno niedopałki, jak i filtry z niespalonych papierosów. Zdaniem badaczy oznacza to, że głównym winowajcą są tutaj nie toksyny powstałe w wyniku spalania, lecz sam filtr.

„W niektórych parkach, zwłaszcza przy tamtejszych ławkach i koszach na śmieci, znaleźliśmy ponad 100 niedopałków na metr kwadratowy. Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska” – podkreśliła badaczka.

Badacze zwracają uwagę, że – według szacunków – rocznie na świecie wyrzucanych 4,5 biliona (miliona miliardów) niedopałków. Liczba ta czyni pozostałości po papierosach najpowszechniejszym odpadem na świecie.

 

Z wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Ecotoxicology and Environmental Safety,  EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/hinwa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.