Udostępnij

Niemcy dają sobie 18 lat na odejście od węgla. „To historyczny błąd”

16.01.2024

Przed kilkoma dniami niemiecki parlament zdecydował o ostatecznej dacie odejścia od węgla w energetyce. Najpóźniej do 2038 roku ma on zostać wycofany jako surowiec energetyczny w tym kraju. Opozycyjne partie i aktywiści mówią o „historycznym błędzie”. Zdaniem części z nich realne byłoby zamknięcie bloków węglowych już w 2030 roku.

Bundestag przegłosował pakiet ustaw, który ma przypieczętować odejście od węgla w niemieckiej energetyce. Jak donoszą niemieckie media, do 2038 roku zamknięty ma zostać ostatni blok węglowy, a regiony górnicze zostaną wsparte sumą 40 miliardów euro na restrukturyzację.

Media za oceanem akcentują wyjątkową złożoność planowanej transformacji energetycznej. „Los Angeles Times” zwraca uwagę m.in., że kraj planuje nie tylko odejść od węgla w ciągu niecałych dwóch dekad, ale także rezygnować z energetyki węglowej.

Luka po węglu i atomie będzie musiała zostać zatem wypełniona przez źródła odnawialne, wodór i – najprawdopodobniej – gaz ziemny. Wokół tego ostatniego nadal toczą się dyskusje, jeśli chodzi o dopuszczenie do finansowania w ramach unijnej transformacji energetycznej.

Krytyka opozycji i aktywistów

Decyzja nie spodobała się aktywistom ekologicznym m.in. z niemieckiego Greenpeace, którzy jeszcze przed głosowaniem nawoływali to bardziej zdecydowanych działań w związku z postanowieniami tzw. Porozumienia Paryskiego. W ramach protestu przed tygodniem grupka aktywistów przysłoniła budynek rządzącej CDU swoim banerem.

Martin Kaiser z niemieckiego Greenpeace nazwał decyzję Bundestagu „historycznym błędem”.

Niezadowolona jest także opozycyjna Partia Zielonych, której posłowie i posłanki także oczekiwali bardziej zdecydowanych działań. Jak podaje Deutsche Welle, szefowa partii wzywała do rezygnacji z węgla już w 2030 roku.

Decyzja spotkała się także z niezadowoleniem z przeciwnej strony politycznej barykady: lider Alternatywy dla Niemiec (AfD), Tino Chrupalla, skrytykował rząd za niszczenie niemieckiej branży węglowej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Benjamin Rieger

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.