Udostępnij

Niemiecka korporacja podpisze kontrakt z kopalnią w Australii? 300 tysięcy osób przeciwko

06.02.2020

Siemens chce współpracować z firmą budującą kopalnię węgla w australijskim stanie Queensland. Zielone światło dla inwestycji uzyskał hinduski konglomerat Adani. Po ukończeniu będzie ona największym takim obiektem na świecie. Aktywiści krytykują zarówno Siemensa, jak również inwestora i australijski rząd, który dał zgodę na wydobycie.

Potentat komunikacyjny znad Renu chce dostarczyć Adani urządzenia sygnalizacyjne dla linii kolejowej, którą transportowany będzie węgiel. Siemens był jedyną firmą zainteresowaną kontraktem. Zaangażowaniu niemieckiego koncernu w budowę kopalni sprzeciwiają się ekolodzy z całej Europy. Jedną z protestujących organizacji jest polska Akcja Demokracja. Jej działacze pikietowali w środę (05.02.2020) w Warszawie, przed polską siedzibą korporacji.

Aktywiści zjawili się tam z transparentami. Widniały na nich napisy: „Klimat nie jest na sprzedaż” czy „Siemens, co z etycznym biznesem?!” Przedstawiciele Akcji Demokracji zostali zaproszeni przez pracowników Siemensa do budynku firmy. Społecznicy przekazali im polską petycję z postulatem wycofania się z kontrowersyjnego kontraktu. Wsparło ją około 5,5 tysiąca osób. Teraz ma być ona przesłana do centrali korporacji w Niemczech. W całej Europie pod podobnymi dokumentami podpisy złożyło ponad 300 tysięcy osób.

Wcześniej działacze wystąpili z apelem do niemieckiej firmy. Jak przypomnieli, Australię w ostatnich miesiącach dotknęły pożary na wielką skalę. Ich przyczyną są zmiany klimatu, na które wpływają emisje gazów cieplarnianych – w tym CO2, powstającego przy spalaniu węgla.

Jak podaje BBC, przy wydobyciu w Queensland pracę miało pierwotnie znaleźć aż 10 tysięcy osób. Hindusi ostatnio zmienili swoje plany i zapowiadają zatrudnienie około ośmiu tysięcy pracowników. Inwestycji sprzeciwiają się też sami Australijczycy.

– Jako opiekunowie największego na świecie systemu raf koralowych, musimy dawać przykład i pokazywać, że można z sukcesem rezygnować z węgla – mówił brytyjskiemu nadawcy Shani Tager z Australijskiego Towarzystwa Ochrony Morza. Jak przypomniał Tager, emisje dwutlenku węgla wpływają na zakwaszenie oceanów. To pogarsza warunki życia dla funkcjonujących tam organizmów.

Źródło: Shutterstock/ Jackson Stock Photography

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.