Udostępnij

Niemieckie miasta będą mogły zakazywać wjazdu samochodom wyposażonym w silniki diesla

27.02.2018

Federalny Sąd Administracyjny orzekł, że niemieckie miasta będą mogły zakazywać wjazdu samochodów wyposażonych w silniki diesla – donosi Deutsche Welle. Orzeczenie jest wynikiem pozwu złożonego wcześniej przez Deutsche Umwelthilfe przeciwko Sttutgartowi i Düsseldorfowi. Organizacja zarzucała ich władzom, że robią zbyt mało, by poprawić jakość powietrza. Eksperci przewidują, że wyrok będzie miał duże znaczenie dla europejskiego rynku motoryzacyjnego.

Nie wiadomo jeszcze, jak wiele będzie miast, które zdecydują się na wprowadzenie zakazów, ani jaki będzie ich zakres. Decyzja sądu otwiera jednak drogę do tego, by uwzględniać je w programach ochrony powietrza i określać ostrzej niż w przepisach federalnych.

Zakazy nie muszą też dotyczyć wszystkich samochodów. Na przykład w Stuttgarcie – po 1 września 2019 roku – zakaz ma objąć samochody, które nie spełniają normy Euro 6. Najnowsze auta wciąż będą mogły być używane.

Deutsche Welle podkreśla, że wyrok stanowi zmartwienie dla milionów posiadaczy samochodów wyposażonych w silniki diesla, bo te mogą stracić na wartości. Niemiecki rząd sprzeciwia się zakazom, ale jednocześnie znajduje się pod presją spowodowaną przez to, że w wielu miastach w kraju są przekraczane unijne normy jakości powietrza i pracuje nad nowymi przepisami, które ułatwią wprowadzanie zakazów i pozwolą na przykład na to, by wprowadzanie zakazów poruszania się takimi samochodami było możliwe na określonych trasach.

Juergen Resch z Deustche Umwelthilfe podkreślał, że władze państwowe zdecydowały się w tej sprawie wesprzeć przemysł motoryzacyjny. – Wygrało czyste powietrze – dodawał.

Komentarze skupiają się na zdrowiu oraz znaczeniu wyroku dla przyszłości rynku motoryzacyjnego w Europie. Fachowcy zwracają uwagę, że pogorszy jeszcze i tak już niezbyt dobre nastawienie do tych samochodów, wywoła obawy o ich przyszłą wartość i negatywnie wpłynie na popyt.

Fot. albedo20/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.