Udostępnij

Niemy protest we wrocławskich centrach handlowych. „Black Friday” z Extinction Rebellion

29.11.2019

Z okazji „Black Friday” organizowany przez Extinction Rebellion Wrocław „Marsz Czerwonych Wdów” odwiedził dwie największe galerie handlowe Wrocławia:  Magnolia Park i Wroclavia. Jak podkreślają aktywiści i aktywistki XR, to właśnie konsumpcjonizm, potrzeba ciągłego wzbogacania się i nabywania kolejnych dóbr, wielkimi krokami prowadzi nas do katastrofy klimatycznej.

„Brygada Czerwonych Wdów” to grupa milczących mimów, którzy – z twarzami pomalowanymi na biało i ubrani w czerwień – demonstrują smutek, empatię i zrozumienie. Idą – jak deklarują – aby przypomnieć to, o czym często zapominamy – że jesteśmy połączeni z innymi istotami układem krwionośnym, że żyjemy na tej samej planecie i zależymy od siebie. Czerwień to znak pojednania – symbolizuje krew, którą dzielimy z innymi gatunkami. Performerzy idą ze współczuciem, głębokimi emocjami, intencją porozumienia z ludźmi, którzy zobaczą ich w przestrzeni publicznej. Nie używają słów, występ jest w pełni pantomimiczny.

Nie mamy na celu obwiniać nikogo indywidualnie. Chcemy pokazać naszą odpowiedzialność za szóste masowe wymieranie. Mamy tę krew na rękach. To nasz rozwój i nasza ekspansja zagroziły innym gatunkom. Idąc w tym pochodzie, myślę o ginących zwierzętach. Mniej o tym, że kończy się epoka dobrobytu, a zaczynają problemy, które dotykają też ludzi i niedługo będziemy mierzyć się z pogarszającymi warunkami życia, migracjami, głodem i wojnami. Doprowadziła nas do tego chęć bogacenia się, pogoń za dobrami i wzrostem.

– mówi Magdalena Krawczyk z Extinction Rebellion Wrocław.

Jak przekonują aktywiści XR, to właśnie przemysł modowy – zaraz po branży paliw kopalnych – jest najbardziej szkodliwym sektorem gospodarki.

A to dlatego, że z jednej strony produkcja ubrań bawełnianych wiąże się z ogromnym zużyciem wody, z drugiej natomiast do czynienia mamy z tkaninami syntetycznymi, składającymi się z trudno rozkładalnych włókien ropopochodnych. Masowa produkcja taniej odzieży to także emisje gazów cieplarnianych związane transportem.

Wraz z szokującymi promocjami i zwiększoną produkcją tanich ubrań – przekonują wrocławscy aktywiści XR -przelewana zostaje więc krew przyszłych pokoleń i miliardów istot, dzień w dzień wymierających dla ludzkiego zysku.

Więcej na temat ruchu Extinction Rebelllion, działającego również w Polsce, przeczytać można tutaj.

 

Źródło: XR Wrocław

Fot. Kamil Zwijacz (dzięki uprzejmości XR Wrocław)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.