Udostępnij

Niesamowita mobilizacja w Australii. Strajk klimatyczny przejdzie do historii

20.09.2019

Ponad 300 tysięcy osób w Australii wyszło na ulice w ramach piątkowego strajku klimatycznego – wskazują pierwsze szacunki. To ponad dwukrotnie więcej niż w marcu tego roku, co czyni ten protest jednym z największych w historii kraju.

Protestowali i młodzi, i dorośli w ponad 110 australijskich miastach i miasteczkach. Żądali stuprocentowego przejścia na odnawialne źródła energii, rezygnacji z nowych inwestycji w paliwa kopalne, a w zamian finansowania transformacji i nowe miejsca pracy.
Liczba strajkujących znacznie przerosła oczekiwania samych organizatorów.

Liczy się, że w samym Melbourne było ich 100 tysięcy oraz 80 tysięcy  w Sydney. Na ulicach tworzyły się długie kolejki, aby dotrzeć na wiece, co spowodowało zatrzymanie części obu miast. „Bezprecedensowe protesty w związku z kryzysem klimatycznym były prawdopodobnie największymi publicznymi demonstracjami w Australii od marszów przeciwko wojnie w Iraku w 2003 r.” – podaje „Guardian”.

„Mam prawo postawić stopę na moich wyspach, zobaczyć jej piękno i wszystko, co może nam dać. Moje pokolenie i przyszłe mają prawo stać na tej samej ziemi, co nasi przodkowie” – mówił podczas wiecu jeden z Klimatycznych Wojowników Pacyfiku.

18-letnia Moemoana przyjechała na protest z Wollongong, jej ojczyzną jest Samoa – państwo w centralnej Oceanii. “Walczę o Pacyfik. Jego wody się powiększają, co ma wpływ na wyspy, zwłaszcza Tuvalu i Kiribati. To realne zagrożenie i Australia musi wiedzieć, że jesteśmy jej sąsiadami i ma nam pomóc” – mówi.

O realnym wpływie na życie młodych opowiada też dziennikarzom Marlie Thomas, uczennica z Gunnedah: “Ostatnio musiałam pomóc w zbieraniu wody butelkowanej dla naszej rodziny w Walgett, bo w wyniku wysychania rzek, zabrakło wody”.

Wiele z osób, które wyszły w piątek na ulice, krytykuje wprost samego premiera Scotta Morrisona. Ten przebywa obecnie w USA, gdzie wizytuje Donalda Trumpa.  Fala krytyki spłynęła na Morrisona po tym, jak w tym tygodniu potwierdził, że nie weźmie udziału w nadzwyczajnym szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Równie imponująca liczba – około 35 tysięcy osób – strajkowało w Brisbane.  Ale studenci i protestujący zgromadzili się także w mniejszych ośrodkach, od plaż Byron Bay na wschodnim wybrzeżu Australii po odludne miasta Alice Springs i Katherine. W miasteczku Chinchilla w Queensland 12-letni Ariel Ehlers zorganizował własny, samodzielny strajk.

Nie wszystkie placówki edukacyjne zgodziły się na opuszczanie zajęć przez swoich wychowanków. Dotyczy to także rządu – pełniący obowiązki premiera Michael McCormack powiedział, że wiece powinny się odbyć w weekend, aby nie zakłócały działalności przedsiębiorstw, szkół i uniwersytetów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 350 Pacific (@pacificclimatewarriors)

Oprócz relacji na naszej stronie znajdziecie dłuższe, ciekawe rozmowy z organizatorami.

FOT. Twitter/@kymtje

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.