Udostępnij

Nietypowo wczesne intensywne pożary buszu w Australii. Dopiero rozpoczyna się tam wiosna [ZDJĘCIA]

11.09.2019

Na wschodzie Australii, w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia, jak co roku płonie busz. Lokalne służby podkreślają jednak, że nigdy dotąd problem nie osiągnął tak wcześnie takiej intensywności. W Australii jest bowiem dopiero przełom zimy i wiosny.

„W udokumentowanej historii nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego. Pożary nie były nigdy tak silne tak wczesną wiosną” – powiedział Andrew Sturgess  ze służb ratowniczych stanu Queensland, cytowany przez stację BBC.

W brytyjskiej i amerykańskiej prasie pierwsze informacje na temat pożarów podano kilka dni temu. Również zwracano uwagę na wyjątkowo wczesne wystąpienie tak dużej skali problemu, który sam w sobie pojawia się rokrocznie. „New York Times” przywoływał przy tym raport australijskiej organizacji „Climate Council”, według analiz której liczba upalnych dni w Australii podwoiła się w ciągu ostatnich 50 lat. Ponadto zwrócono uwagę na zwiększenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk, w tym susz.

Póki co nie są znane dokładne dane, jeśli chodzi o obszar strawiony ogniem. Obecnie służby podają informacje o około 130 trwających pożarach. Według „Guardiana” jeden z zakończonych kataklizmów, w okolicy miast Armidale i Tenterfield pochłonął nawet 100 tys. hektarów terenu.

W środę fotografię płonących lasów wschodniego wybrzeża Australii opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA):

Australia is tackling multiple bushfires that have broken out across New South Wales and Queensland over the past few…

Opublikowany przez ESA – European Space Agency Wtorek, 10 września 2019

 

W mediach społecznościowych nagraniami z miejsc pożarów podzieliła się również lokalna straż pożarna, a także naoczni świadkowie:

 

Źródło zdjęcia: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) (licencja CC BY-SA 3.0 IGO, zdjęcie przycięto)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.