Na wschodzie Australii, w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia, jak co roku płonie busz. Lokalne służby podkreślają jednak, że nigdy dotąd problem nie osiągnął tak wcześnie takiej intensywności. W Australii jest bowiem dopiero przełom zimy i wiosny.
„W udokumentowanej historii nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego. Pożary nie były nigdy tak silne tak wczesną wiosną” – powiedział Andrew Sturgess ze służb ratowniczych stanu Queensland, cytowany przez stację BBC.
W brytyjskiej i amerykańskiej prasie pierwsze informacje na temat pożarów podano kilka dni temu. Również zwracano uwagę na wyjątkowo wczesne wystąpienie tak dużej skali problemu, który sam w sobie pojawia się rokrocznie. „New York Times” przywoływał przy tym raport australijskiej organizacji „Climate Council”, według analiz której liczba upalnych dni w Australii podwoiła się w ciągu ostatnich 50 lat. Ponadto zwrócono uwagę na zwiększenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk, w tym susz.
Póki co nie są znane dokładne dane, jeśli chodzi o obszar strawiony ogniem. Obecnie służby podają informacje o około 130 trwających pożarach. Według „Guardiana” jeden z zakończonych kataklizmów, w okolicy miast Armidale i Tenterfield pochłonął nawet 100 tys. hektarów terenu.
W środę fotografię płonących lasów wschodniego wybrzeża Australii opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA):
Australia is tackling multiple bushfires that have broken out across New South Wales and Queensland over the past few…
Opublikowany przez ESA – European Space Agency Wtorek, 10 września 2019
W mediach społecznościowych nagraniami z miejsc pożarów podzieliła się również lokalna straż pożarna, a także naoczni świadkowie:
WATCH AND ACT – Shark Creek fire (Clarence Valley) Firefighters and waterbombing aircraft are battling strong winds. Retardant has been dropped close to homes, and crews are working to slow the spread of the fire. Stay up to date at https://t.co/oPxupRUI86 #nswrfs #nswfires pic.twitter.com/GtsTEkOzHr
— NSW RFS (@NSWRFS) September 10, 2019
The Drake fire, west of Tabulam, from Yulgilbar Station bear Baryulgul. ? @abcnews @abclandline @ABCemergency @ABCRural @NSWRFS pic.twitter.com/RXoORBmVBO
— Kim Honan (@kimhonan) September 6, 2019
Źródło zdjęcia: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) (licencja CC BY-SA 3.0 IGO, zdjęcie przycięto)