Udostępnij

Nieważne, czy węgiel jest dobry, czy zły. Ważne, że jest polski

15.03.2017

Jakiś czas temu minister Jan Szyszko za smog obwinił niepolski węgiel.

Wywołało to falę dowcipów. Niektórzy uwierzyli. Inni uśmiechali się z politowaniem.
Jednak, warto wspomnieć, minister Szyszko nie był pierwszy. Kiedy w 2015 roku poprzedni rząd rozważał wprowadzenie rozporządzenia określającego normy jakości dla węgla, odbyły się konsultacje społeczne.
W tych zgłoszono wiele uwag, które – jak świadczą komentarze do nich – oceniano pod kątem tego, skąd węgiel jest, a nie jaki jest. Niektóre z odpowiedzi/stanowisk Ministerstwa Gospodarki, które wtedy się tym zajmowało, są niezwykle urocze i warte przypomnienia.
– Uwaga odrzucona. Ten parametr został przyjęty na podstawie średniej polskiego węgla. Ponadto należy pamiętać, że obniżając parametr wilgoci spowoduje wyeliminowanie z rynku polskiego węgla [tak w orginale] – pisano w odpowiedzi na wątpliwości Ministerstwa Środowiska, które zwracało uwagę, że dopuszczenie na rynek węgla zbyt wilgotnego, będzie fatalnie oddziaływać na powietrze.
– Tak wysoka zawartość wilgoci spowoduje wysoką emisję zanieczyszczeń (pyłu, OGC, TZO), stratę energii na odparowanie wilgoci i wzrost kosztów pozyskania energii użytecznej – podnosił wówczas resort odpowiedzialny za ochronę środowiska.
Przeczytajcie kilka najciekawszych z nich, bo wiele mówią o tym, czym kierują się autorzy przepisów w założeniu mających chronić środowisko. I dostrzec, że z pewnością nie jest to troska o nie:


Wszystkie znajdziecie TUTAJ. (PDF)
Warto zerknąć tym bardziej, że teraz sytuacja się powtarza a rozporządzenie o normach jakości dla węgla, przygotowano tak, żeby niczego nie zmieniało.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.