Udostępnij

Norwegowie twierdzą, że platforma wiertnicza jest dobra dla środowiska, bo zasilają ją energią odnawialną

20.01.2020

Norwegia to kraj, który stara się prezentować jako jeden z liderów „zielonej” transformacji. Jednocześnie środki na efektowne zielone rozwiązania, które bardzo pomagają w kreowaniu wizerunku, zawdzięcza eksploatacji bogatych źródeł ropy naftowej. Państwowa firma Equinor otworzyła właśnie kolejne pole naftowe, które ma być eksploatowane do 2070 roku.

Informacje o otwarciu przebiły się do światowych mediów. Ale nie dlatego, że „zielona” Norwegia rozpoczyna eksploatacje pola naftowego, które ma działać jeszcze 20 lat po tym, jak – między innymi według jej własnych deklaracji – świat powinien osiągnąć neutralność dla klimatu. Samo rozpoczęcie eksploatacji nie jest bowiem niczym wyjątkowym. Tylko w 2019 roku, jak informuje CNN, przyznano rekordową liczbę 83 licencji pozwalających na wydobycie ropy naftowej i rozpoczęto ponad 50 odwiertów w poszukiwaniu nowych złóż (do tego zachęcają duże ulgi podatkowe).

Relacje dotyczące otwarcia przebiły się ze względu na to, że państwowy Equinor zrobił coś, co – gdyby odwołać się do starych dowcipów – należałoby nazwać szczytem bezczelności lub przynajmniej „greenwashingu”. Wraz z uruchomieniem nowego pola naftowego firma pochwaliła się bowiem tym, że jest ono „eko”, ponieważ będzie zasilane ze źródeł odnawialnych i jego ślad węglowy będzie znacznie niższy, niż innych podobnych inwestycji na świecie.

Wspominając o tym, zapomniano jednak wspomnieć, jaki będzie ślad węglowy wydobywanej w „ekologiczny” sposób ropy naftowej i ile kraj na niej zarobi. Tymczasem, jak wyliczają krytycy, ze złoża będzie można wydobyć 2,7 miliardów baryłek ropy naftowej, które przyniosą Norwegii około 100 miliardów dolarów amerykańskich. – Firma naftowa z celami ograniczenia własnej emisji, które nie dotyczą jej produktów, jest jak producent papierosów, który obiecuje, że wszyscy jego pracownicy rzucą palenia, ale jednocześnie zwiększa produkcje papierosów – tłumaczył CNN Mark van Baal z grupy Follow This. Norwegia, dodawał, może twierdzić, że robi wszystko, co się da, by ograniczyć emisję do zera, bo obecne międzynarodowe reguły odpowiedzialnością obciążają kraje i miejsca, gdzie paliwa kopalne są spalane, a nie te, które zarabiają miliardy na ich wydobywaniu.

Dlatego można jednocześnie być drugim po Rosji największym producentem ropy naftowej w Europie (Norwegia każdego dnia wypompowuje dwa miliony baryłek), żyć z przemysłu wydobywczego, nie mieć planów rezygnacji z niego i budować sobie „zielony” wizerunek. O czym warto pisać choćby dlatego, że trudno o lepszy przykład pokazujący, by „zielonych” inwestycji nie sądzić po pozorach.

To że coś ładnie wygląda z zewnątrz, nie zawsze oznacza, że rzeczywiście jest ładne. Znaczenie ma to szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi troska o środowisko. Spektakularne i efektowne akcje mają bowiem bardzo często na celu ukrycie niezbyt pięknej rzeczywistości.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.