Udostępnij

Nosorożce z RPA skorzystały na pandemii. Kłusownictwo spadło o połowę

07.08.2020

W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku liczba ofiar śmiertelnych nosorożca południowoafrykańskiego zmniejszyła się aż o 53 proc – podaje tamtejszy resort środowiska. Jeden z powodów: blokada podróży międzynarodowych w wyniku pandemii COVID-19, utrudniająca kłusownikom przemyt i polowania.

W ciągu pierwszego półrocza zginęło w RPA 166 nosorożców. Dla porównania, w tym samym okresie 2019 roku padło 316 osobników – poinformowała minister środowiska, leśnictwa i rybołówstwa Barbara Creecy. “Udało nam się powstrzymać eskalację strat nosorożców” – oceniła. 

Republika Południowej Afryki od lat walczy z plagą nielegalnych polowań na nosorożce, napędzaną nienasyconym popytem na ich rogi w Azji. Większość chętnych pochodzi z Chin i Wietnamu, gdzie róg jest używany w tradycyjnej medycynie, jako afrodyzjak oraz stanowi symbol statusu.

Róg nosorożca składa się głównie z keratyny, tej samej substancji, co ludzkie paznokcie. Zwykle jest sprzedawany w postaci sproszkowanej i reklamowany jako lek na raka i inne choroby. Na czarnym rynku ich ceny wahają się od 50 do 70 tysięcy euro za kilogram.

Czytaj także: Co roku przez polowania ginie ponad 200 tysięcy ptaków. “Są zabijane wyłącznie dla rozrywki”

Ministerstwo przypisało sukces w spowolnieniu tempa kłusownictwa dekadzie różnych strategii i zakłóceniom łańcucha dostaw, które wynikały z krajowych ograniczeń w podróżowaniu podczas blokady z powodu koronawirusa.

W czasie blokady, od 27 marca do końca czerwca, w całym kraju zabito 46 nosorożców. Pomimo względnego spadku liczby kłusowników, sytuacja pozostaje niepokojąca. Creecy ostrzegła, że od czasu stopniowego zniesienia ograniczeń lotów i ponownego otwarcia parków, liczba nielegalnych polowań na nosorożce powoli wzrasta. 13 lipca służba celna RPA przejęła na międzynarodowym lotnisku w Johannesburgu dziesiątki rogów nosorożców o wartości 6 milionów euro.

Biologia pomaga nosorożcom poprzez “zapłodnienie in vitro”

W celu przywrócenia do życia białego północnego nosorożca, który praktycznie wyginął właśnie w wyniku kłusownictwa, Międzyrządowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES) prowadzi obiecujący eksperyment. Nasienie dwóch martwych samców nosorożców zostało zakonserwowane i zamrożone przed połączeniem z 12 jajami zebranymi od Fatu i Najin, dwóch samic, żyjących w jednym z kenijskich rezerwatów. Zarodki uzyskane w wyniku zapłodnienia in vitro zostaną wszczepione kuzynowi północnego nosorożca białego – nosorożcowi południowemu. 

Ze względu na COVID-19 plany implantacji są na razie zawieszone. Naukowcy wierzą, że wyniki tego eksperymentu mogą potencjalnie zrewolucjonizować wzrost populacji nosorożców w nadchodzących latach.

__

Źródło: The Guardian, Afrik21

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.