Udostępnij

Nosorożce z RPA skorzystały na pandemii. Kłusownictwo spadło o połowę

07.08.2020

W pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku liczba ofiar śmiertelnych nosorożca południowoafrykańskiego zmniejszyła się aż o 53 proc – podaje tamtejszy resort środowiska. Jeden z powodów: blokada podróży międzynarodowych w wyniku pandemii COVID-19, utrudniająca kłusownikom przemyt i polowania.

W ciągu pierwszego półrocza zginęło w RPA 166 nosorożców. Dla porównania, w tym samym okresie 2019 roku padło 316 osobników – poinformowała minister środowiska, leśnictwa i rybołówstwa Barbara Creecy. “Udało nam się powstrzymać eskalację strat nosorożców” – oceniła. 

Republika Południowej Afryki od lat walczy z plagą nielegalnych polowań na nosorożce, napędzaną nienasyconym popytem na ich rogi w Azji. Większość chętnych pochodzi z Chin i Wietnamu, gdzie róg jest używany w tradycyjnej medycynie, jako afrodyzjak oraz stanowi symbol statusu.

Róg nosorożca składa się głównie z keratyny, tej samej substancji, co ludzkie paznokcie. Zwykle jest sprzedawany w postaci sproszkowanej i reklamowany jako lek na raka i inne choroby. Na czarnym rynku ich ceny wahają się od 50 do 70 tysięcy euro za kilogram.

Czytaj także: Co roku przez polowania ginie ponad 200 tysięcy ptaków. “Są zabijane wyłącznie dla rozrywki”

Ministerstwo przypisało sukces w spowolnieniu tempa kłusownictwa dekadzie różnych strategii i zakłóceniom łańcucha dostaw, które wynikały z krajowych ograniczeń w podróżowaniu podczas blokady z powodu koronawirusa.

W czasie blokady, od 27 marca do końca czerwca, w całym kraju zabito 46 nosorożców. Pomimo względnego spadku liczby kłusowników, sytuacja pozostaje niepokojąca. Creecy ostrzegła, że od czasu stopniowego zniesienia ograniczeń lotów i ponownego otwarcia parków, liczba nielegalnych polowań na nosorożce powoli wzrasta. 13 lipca służba celna RPA przejęła na międzynarodowym lotnisku w Johannesburgu dziesiątki rogów nosorożców o wartości 6 milionów euro.

Biologia pomaga nosorożcom poprzez “zapłodnienie in vitro”

W celu przywrócenia do życia białego północnego nosorożca, który praktycznie wyginął właśnie w wyniku kłusownictwa, Międzyrządowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES) prowadzi obiecujący eksperyment. Nasienie dwóch martwych samców nosorożców zostało zakonserwowane i zamrożone przed połączeniem z 12 jajami zebranymi od Fatu i Najin, dwóch samic, żyjących w jednym z kenijskich rezerwatów. Zarodki uzyskane w wyniku zapłodnienia in vitro zostaną wszczepione kuzynowi północnego nosorożca białego – nosorożcowi południowemu. 

Ze względu na COVID-19 plany implantacji są na razie zawieszone. Naukowcy wierzą, że wyniki tego eksperymentu mogą potencjalnie zrewolucjonizować wzrost populacji nosorożców w nadchodzących latach.

__

Źródło: The Guardian, Afrik21

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.