Udostępnij

Mamy odchodzić od węgla, a w Mysłowicach powstanie nowa kopalnia. Może fedrować przez 35 lat

22.12.2020

Kopalnia Brzezinka 3 ma zapewnić 900 miejsc pracy dla górników i kilka tysięcy w branżach okołogórniczych. Samorząd się cieszy, czekając na wpływy do miejskiej kasy. Nie cieszą się mieszkańcy, którzy mówią: mieliśmy odchodzić od węgla, a nie tworzyć nowe kopalnie.

Złoża Brzezinki 3 w Mysłowicach są szacowane na ponad 88 tysięcy ton. Wybycie ma być prowadzone przez 35 lat od momentu otwarcia kopalni – jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Specjalnie utworzona spółka Brzezinka sp.z.o.o. 19 listopada otrzymała od ministerstwa klimatu i środowiska koncesję na eksploatację tego złoża.

„Dla naszego miasta jest to jedna z ostatnich szans na wyjście z ogromnych długów, z nicości gospodarczej. Wpływy do kasy miasta będą oscylowały w okolicach 25 milionów, a nawet 30 milionów złotych rocznie z różnych opłat” – mówił w Radiu Eska prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz. Wpływy do miejskiego budżetu mają pochodzić z opłat za wydobycie, środowiskowych i podatku CIT.

Inwestor zapowiada, że szkody górnicze mają być ograniczone do minimum, czyli do I kategorii. Możliwe mają być odkształcenia terenu nie większe niż 1,5 mm/m. „Działalność górniczą zaplanowaliśmy w taki sposób, aby zminimalizować wpływy eksploatacji złoża na infrastrukturę powierzchniową(…). Cel osiągnęliśmy planując system chodnikowy z podsadzką z dodatkowo rozrzedzoną eksploatacją w newralgicznych obszarach, pod obiektami/grupami obiektów o szczególnej wrażliwości” – czytamy na stronie spółki.

Inwestor zapowiada także „nowoczesny” sposób zarządzania, który będzie polegał na wydobywaniu węgla za zamówienie, a nie składowaniu go na hałdach.

Mieszkańcy: chaos i brak odpowiedzi

– Złoże znajduje się pod południową częścią miasta, zabudowaną przede wszystkim domami jednorodzinnymi – mówi Natalia Głombek ze Stowarzyszenia Nasza Ziemia z Mysłowic. Razem z innymi mieszkańcami brała udział w postępowaniach w sprawie kopalni Brzezinka 3 w Regionalnej i Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Protestowaliśmy, blokowaliśmy drogi, rozmawialiśmy z mediami. Pisaliśmy pisma. Walczyliśmy przez osiem lat o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych domów.

Jak tłumaczy, szkody górnicze w fachowym języku dzieli się na deformacje ciągłe i nieciągłe. Te pierwsze, czyli obniżenie terenu, da się przewidzieć. Nieciągłe to m.in. zapadliska, osuwanie się ziemi, leje. Nie można być pewnym, kiedy i gdzie się pojawią. To właśnie obawa przed deformacjami nieciągłymi wywołała sprzeciw mieszkańców wobec nowej kopalni.

– Na  tych terenach w XIX i w pierwszej połowie XX wieku istniała już  kopalnia. Węgiel kopali tu także indywidualni mieszkańcy w licznych „biedaszybach”. Pozostałościami po tej  działalności  są  tzw. stare płytkie zroby, czyli coś na kształt podziemnych korytarzy, komór znajdujących się na głębokości do 80 metrów pod powierzchnią. I to właśnie te stare płytkie zroby  stwarzają największe zagrożenie dla zabudowy naziemnej w przypadku uruchomienia kopalni Brzezinka 3 pod nimi – tłumaczy Natalia Głombek.

Jak zaznacza, nikt o wydaniu koncesji nie wiedział. Nawet radni miejscy usłyszeli o tym po raz pierwszy na grudniowej radzie – trzy tygodnie po decyzji ministerstwa klimatu i środowiska.

– Poprzedni prezydent miasta zlecił fachowcom wykonanie niezależnego opracowania o tym, jak kopalnia będzie oddziaływać na środowisko. Niestety, dokument ten nie został dopuszczony do postępowania dowodowego w sprawie.  Nic nie dały też różne protesty, odwołania i skargi. Pozytywna dla  inwestora decyzja środowiskowa została wydana.  We wrześniu obecny prezydent, zawsze przychylny kopalni, podpisał uzgodnienia koncesyjne. W listopadzie minister wydał koncesję – dodaje.

W mieście pojawiają się głosy, że nowa kopalnia to nowe miejsca pracy. Że tutaj wydobycie zawsze było i zawsze będzie. Wielu ludzi nie widzi innej niż kopalnie alternatywy dla Śląska.

– Chaos, zamęt i brak odpowiedzi. To trudne do zrozumienia, że w czasie, kiedy ogłasza się  odchodzenie od węgla, opracowany został terminarz zamykania istniejących kopalń oraz zapowiada się sprawiedliwą transformację Śląska, w Mysłowicach powstawać będzie nowa kopalnia z planami pracy na 30-35 lat. Gdzie będzie sprzedawany ten węgiel? Po co z wielką pompą oddano przed chwilą do użytku nowy blok węglowy w pobliskim Jaworznie? Czy złoże Imielin Północ, które obejmuje także Mysłowice, powstanie? – mówi mieszkanka Mysłowic.

Jak zaznacza, pytań jest więcej. Górnicy nie wiedzą, gdzie będą pracować po zamknięciu kopalń. Nie wiedzą z resztą, czy do tego zamknięcia dojdzie. Czy koncesja dla kopalni Brzezinka 3 to wyjątek?

Mieszkańcy martwią się również o to, jakim regionem będzie Śląsk po zmianach. – Bo na razie wydaje się, że zniszczonym i bez perspektyw – mówi Natalia Głombek.

Brzezinka 3 może być otwarta, bo nie jest państwowa

Brzezinka 3 ma działać do lat 50., a nawet 60. Tymczasem już w 2037 ma zostać wygaszona ostatnia elektrownia węglowa. Po negocjacjach Ministerstwa Aktywów Państwowych (AP) ze związkami zawodowymi Polskiej Grupy Górniczej ustalono, że ostatnia państwowa kopalnia węgla kamiennego zostanie zamknięta w 2049 roku.

Mają to być dwa oddziały Kopalni Węgla Kamiennego ROW – Chwałowice i Jankowice, należące właśnie do PGG. Wciąż nie jest jasne, kiedy zostaną zamknięte kopalnie podlegające pod m.in. Tauron Wydobycie.

Artur Soboń, wiceminister AP, pytany w programie Trzecim Polskiego Radia o kopalnię Brzezinka 3 odpowiedział, że „o to trzeba pytać inwestorów. Jeśli ktoś występuje o koncesję, to Ministerstwo Klimatu taką koncesję wydaje”.

Jak wyjaśnił, rok 2049 roku nie jest „konstytucyjnym zapisem”, a jedynie projektem harmonogramu wygaszania produkcji przez państwowe spółki. Wyłącznie one będą objęte wsparciem publicznym.

„Co robią prywatne spółki, to ich sprawa” – dodał Soboń.

Zdjęcie: Masianya/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.