Jakość powietrza w Europie

Nowa mapa jakości powietrza. Polska jak zawsze na bordowo

Europejska Agencja Środowiska oraz Komisja Europejska uruchomiły nowy portal, w którym można sprawdzić jakość powietrza na kontynencie. Można na nim znaleźć interaktywną mapę, która prezentuje dane z 2000 stacji pomiarowych. Dane są przestawiane z pomocą nowego Europejskiego Indeksu Jakości Powietrza. Polska jak zwykle jest bordowa.

Indeks bierze pod uwagę pięć kluczowych dla ludzkiego zdrowia zanieczyszczeń: dwutlenek siarki, ozon, dwutlenek azotu oraz pyły zawieszone PM10 i 2.5. A następnie przelicza wyniki i pokazuje je z pomocą jednej skali. Do poszczególnych stacji przyporządkowano pliki z danymi i wykresami.

Na tych można sprawdzić na przykład przez jak dużą część roku oddychamy niebezpiecznym dla zdrowia powietrzem.

Tak wygląda dla Warszawy:

A tak dla Krakowa:

Oprócz bieżących wyników zaprezentowano też zestawy dla danych dla poszczególnych krajów. Można się z nich dowiedzieć, za jak wiele przedwczesnych zgonów odpowiada zanieczyszczenie środowiska i jaka część ludzi mieszkających w miastach oddycha tam niezdrowym powietrzem.

Kiedy klikniemy w Polskę dowiadujemy się, że kiedy mówimy o pyle zawieszonym jest to ponad 80 proc. Natomiast kiedy pod uwagę weźmiemy rakotwórczy benzo(a)piren chodzi o 99,1 proc. mieszkańców miast.

– Nowy Europejski Indeks Jakości powietrza pozwala obywatelom w łatwy sposób uzyskać informację o jakości powietrza w ich lokalizacji. A tam może mieć bezpośredni wpływ na ich zdrowie. Informacja, dostępna dla każdego, jest ważną podstawą dla dialogu i decyzji, które są konieczne, by chronić zdrowie ludzi, szczególnie w miastach – mówił Hans Bruyninckx, dyrektor EEA, kiedy prezentował mapę podczas Forum Czystego Powietrza w Brukseli.

Warto zwrócić uwagę, że jak chodzi o Polskę, to chronić zdrowie ludzi trzeba nie tylko w miastach, bo powietrze na wsi – za sprawą tego, co ląduje w domowych piecach – jest bardzo często o wiele gorsze. Ale też na to, że informacja ma być podstawą do podejmowania decyzji.

Na te wciąż czekamy.

Mapę znajdziecie TUTAJ.

Przy okazji EEA przypomina też wideo o pyle zawieszonym.

15 komentarze(y)

 1. Ta mapa to jakieś nieporozumienie – mnóstwo braków danych i pokazuje bzdury, bo przecież wczoraj w środku dnia było zieloniutko, a wg wykresu cały dzień na fioletowo. Poza tym niewygodny interfejs, każda stacja wymaga klikania i rozwijania szczegółów by zobaczyć jakikolwiek liczbowy parametr. Niech ją dopracują, bo jak na razie niezbyt nieprzydatna.
  P.S. Uwaga o Polsce jak zwykle na bordowo zbędna.

  1. Wątpliwości co do wskazań zostały wyjaśnione – na EEA pokazują średnią kroczącą a nie bieżący odczyt. Informacja o tym jest schowana w opisie, a powinna zostać bardziej wyeksponowana, gdyż myli laików.

 2. Do Pana/Pani “Ktos”: Otóż nie, w Krakowie wczoraj było purpurowo. Otworzyć okna się nie dało, bo czuć smród dymu..

  1. Proszę sobie kliknąć na załączony obrazek z przykładową stacją na Kurdwanowie: o 14:00 PM 2,5 7mikrogramów, a wg EEA wynosił 77mikrogramów… 11-krotna różnica to chyba coś nie tak?

    1. Czy nie wyrażam się jasno? Porównuję konkretną godzinę na jednym i na drugim portalu, a pokazują zupełnie co innego. I tu czekam na wyjaśnienie. Wiem, że w nocy i wieczorem był syf. Ale w środku dnia nie było, więc dlaczego wg EEA o 14:00 był?

 3. tak, było zieloniutko przez całe 40 min, reszta doby źle lub bardzo źle

  1. Nie 40 min tylko kilka godz., a nawet jeśli byłoby to 40 min, to dane powinny być takie same i tu i tu.

 4. nie muszą, ale najpierw trzeba zrozumieć metodę pomiaru której Ktos nie rozumie.

 5. Proszę teraz (20.11.2017 godz. 16) spojrzeć na mapę i:
  1. Wycofać słowa, że Polska jak zawsze na bordowo
  2. Wyjaśnić dlaczego Słowacja w większości na czerwono – przecież podobno tam nie ma smogu. Wiatr nie dociera?
  Na wszelki wypadek załączam screena:
  http://ifotos.pl/z/qxrwqpq

 6. Szkoda że nie ma plusa i minusa do powiększania i pomniejszania jak w googlu. Na szczęście klawisze + i – działają.

 7. Do Pana “Ktos”
  Wczoraj w Krakowie, na Alejach, o godzinie 9 oraz 14 wskazania pyłu zawieszonego PM2,5 oraz PM10 były oko 200% normy

 8. Polecam kominy antysmogowe RESPILON

Dodaj komentarz