Udostępnij

Nowe badania: oczyszczacze obniżają poziom hormonów stresu

20.10.2017

Na Uniwersytecie w Szanghaju przeprowadzono badania, w których sprawdzano, jak używanie oczyszczaczy powietrza wpływa na poziom hormonów stresu. Okazało się, że wraz z poprawą jakości powietrza, w organizmie spada między innymi poziom kortyzolu i epinefryny.

W badaniu, które zaprojektował dr Haidong Kan (wyniki opublikowano w prestiżowym magazynie Circulation) udział wzięło 55 studentów. W pokojach części z nich umieszczono oczyszczacze powietrza, a w innych placebo, czyli sprzęt, który tylko wyglądał, jakby działał, a w rzeczywistości nie filtrował pyłu. Następnie zmierzono zawartość PM 2,5 w powietrzu i uruchomiono sprzęt.

W pokojach, gdzie działały oczyszczacze już po 24 godzinach zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu, spadła aż o 82 proc. i znalazła się na granicy norm wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia. W tych, gdzie działał sprzęt placebo było dużo gorzej. Jednak celem było oczywiście nie to, by sprawdzić, czy oczyszczacze działają. Było nim sprawdzenie poziomu stresu u studentów biorących udział w badaniu. To zrobiono mierząc poziom hormonów w ich krwi – w tym nazywanego „zabójcą” kortyzolu i epinefryny, które są wiązane z ryzykiem wystąpienia chorób serca. Okazało się, że w ślad za obniżeniem się poziomu PM 2,5 w powietrzu, ubywa hormonów stresu. Wnioski, które wyciągnął zespół badaczy są takie, że obecność pyłu zawieszonego w powietrzu, uruchamia reakcję metaboliczną, a ta zwiększa produkcję hormonów stresu.

Efektem jest między innymi gorsze samopoczucie oraz większe ryzyko zachorowania na serce.

Trzeba jednak pamiętać, że próba była niewielka i potwierdzenie wyników wymaga powtórzenia badań. Do tego, jak podkreśla sam autor, dobrze byłoby je powtórzyć w innych krajach, bo w Europie oraz Ameryce powietrze jest znacznie lepsze niż w Chinach, więc wszystko może mieć mniejsze znaczenie. Można chyba jednak założyć, że w warunkach podobnych do Szanghaju, rezultat eksperymentu byłby zbliżony.

A takich miejsc w Polsce nie brakuje.

Fot. sharyn morrow/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.