Udostępnij

Nowe badania: Rezygnacja z plastiku nie uratuje klimatu, ale ludzie o tym nie wiedzą

15.11.2019

Klimatowi najbardziej przysłużymy się rezygnując z mięsa, lotów samolotem i docieplając dom.  Nie wszyscy zdają sobie jednak z tego sprawę. Widać to po wynikach badań przeprowadzonych wśród obywateli Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. We wszystkich tych krajach największa liczba respondentów wskazała na rezygnację z plastiku jako najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania katastrofie klimatycznej.


Wynika to z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową A.T. Kerney. W każdym z krajów brało w nich udział 1500 osób. Respondenci mieli wskazać najbardziej według nich efektywną formę walki z globalnym ociepleniem. Okazało się, że  odpowiedzi dotyczące rezygnacji z plastikowych toreb na zakupy były wyjątkowo częste. W Niemczech, USA i Francji wyniosły one 22 procent ogółu, w Wielkiej Brytanii o jeden punkt procentowy więcej.

badania plastik 1

Oczywiście zmniejszenie ilości plastikowych odpadów może przysłużyć się środowisku. W ten sposób możemy między innymi poprawić warunki życia zwierząt morskich – bo to właśnie do mórz i oceanów trafiają w dużej mierze tworzywa sztuczne. Problem w tym, że według autorów badania zaprzestanie używania tworzyw sztucznych może przyczynić się do redukcji jedynie 3 kilogramów CO2 rocznie na osobę (co wynika z uśrednionych wartości podawanych przez niemieckie i brytyjskie agencje rządowe oraz zespoły naukowe). Dla porównania średnia oszczędność dwutlenku w przypadku zainwestowania w ocieplenie domu wynosi aż 770 kilogramów, a w przypadku rezygnacji z jednego lotu samolotem – 680 kilogramów. Z kolei jeśli przestaniemy jeść mięso, nasz osobisty ślad węglowy zmaleje o 450 kilogramów na rok (o 760, jeśli w tej sytuacji porzucimy mrożonki i produkty sprowadzane z daleka).

Niestety uczestnicy badania w dużej mierze przeceniają znaczenie plastikowych opakowań, nie dostrzegając przewagi innych sposobów na ekologiczne życie. Jedynie 10 procent z nich wskazało na bezmięsną dietę. Z kolei w USA zaledwie osiem procent przepytanych wybrało opcję mówiącą o zaprzestaniu korzystania z podróży lotniczych. Zaskakują również wyniki we Francji, gdzie wyjątkowo popularna była odpowiedź dotycząca kupowania lokalnie wytworzonej żywności – uzyskała 22% głosów. Niestety, dzięki temu możemy zapobiec emisji na poziomie średnio około 30 kilogramów na rok.

To wyniki dotyczące badania ankietowego z siedmioma odpowiedziami do wyboru. W przypadku pytania otwartego aż 40 procent osób nie podało żadnej wartościowej odpowiedzi. 47 procent respondentów udzieliło odpowiedzi dotyczącej ograniczenia jazdy samochodem. Jedynie 14 i 15 procent wskazało kolejno na konsumpcję mięsa i transport lotniczy, a cztery osoby na sto na docieplenie domu.

Według autora badań chodzi miedzy innymi o zjawisko „virtue signaling” (dosłownie: sygnalizowanie cnoty). Oznacza ono nadmierne obnoszenie się z działaniami powszechnie uznanymi za moralnie słuszne, które najczęściej przekładają się na niewielki efekt.

– Oczywiście sporą rolę odgrywa tu lenistwo i „virtue signaling”, jednak kluczowy jest nadal brak wiedzy. – komentuje Frank Billstein.

Źródła zdjęć: Raport dostępny na Linkedin, Shutterstock/AlenKandr

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.