Udostępnij

Nowe badania: smog może zwiększać ryzyko rozwoju i zaostrzenia astmy u dzieci

30.01.2018

Dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na rozwój astmy – wynika z niedawnego badania. To kolejny sygnał dotyczący związku między ekspozycją na smog a zwiększoną reaktywnością oskrzeli.
Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine przeanalizowali dane dotyczące 8 milionów młodych ludzi w wieku od 5. do 20. roku życia z 34 stanów USA. Badanie wykazało, że narażenie na „wielkocząsteczkowe” składniki zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dzieci. Maluchy oddychające smogiem częściej trafiają też na szpitalne oddziały ratunkowe wskutek napadów duszności.

Duże cząstki też szkodzą

W swojej analizie uczeni skupili się na cząsteczkach o rozmiarach z przedziału PM10-2.5. Tego typu zanieczyszczenia składają się z mieszaniny rozmaitych pyłów. W ich skład mogą wchodzić m.in. mikrocząsteczki gumy z opon i hamulców samochodowych. Okazało się, że każdorazowy wzrost stężenia tego typu zanieczyszczeń o mikrogram na metr sześcienny przekładał się na wyższe o 0,6 proc. prawdopodobieństwo zdiagnozowania astmy u długotrwale narażonej osoby. Ryzyko związane z wizytą na oddziale ratunkowym z powodu ataku tej choroby wzrastało o 1,7 proc., a ryzyko hospitalizacji – aż o 2,3 proc.
Najsilniejszy związek między narażeniem na cząsteczki PM10-2.5 występował w przypadku dzieci do jedenastego roku życia. W tej grupie wzrost ryzyka dla poszczególnych przypadków wynosił, odpowiednio, 1,3, 3,3 i 4,5 proc. Zdaniem autorów badania może to wynikać z faktu, że młodsze dzieci spędzają więcej czasu na świeżym – a w tym kontekście: nieświeżym – powietrzu. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby w przypadku maluchów jest słabsza odporność organizmu niż u dorosłych.

Czy smog powoduje astmę?

To nie pierwsze badanie dotyczące związku między astmą a smogiem. Dotychczasowe analizy nie wyodrębniały jednak cząsteczek o większych rozmiarach z ogółu substancji wchodzących w skład zanieczyszczeń. Od lat wiadomo, że do rozwoju astmy a także śmiertelności z jej powodu może przyczyniać się narażenie na cząsteczki PM2.5. Przywołane badanie potwierdza istnienie korelacji również w odniesieniu do pyłów o większej średnicy.
Warto zaznaczyć, że choć istnieje wiele badań dotyczących związku między narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a zwiększoną zapadalnością na astmę i zaostrzeniem objawów tej choroby, to jednak brak jednoznacznych dowodów stwierdzających, że smog powoduję astmę – i w jaki sposób to robi. Jednak wobec rosnącej ilość danych potwierdzenie zależności przyczynowej wydaje się jedynie kwestią czasu.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.