Udostępnij

Nowe badania: smog może zwiększać ryzyko rozwoju i zaostrzenia astmy u dzieci

30.01.2018

Dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na rozwój astmy – wynika z niedawnego badania. To kolejny sygnał dotyczący związku między ekspozycją na smog a zwiększoną reaktywnością oskrzeli.
Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine przeanalizowali dane dotyczące 8 milionów młodych ludzi w wieku od 5. do 20. roku życia z 34 stanów USA. Badanie wykazało, że narażenie na „wielkocząsteczkowe” składniki zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dzieci. Maluchy oddychające smogiem częściej trafiają też na szpitalne oddziały ratunkowe wskutek napadów duszności.

Duże cząstki też szkodzą

W swojej analizie uczeni skupili się na cząsteczkach o rozmiarach z przedziału PM10-2.5. Tego typu zanieczyszczenia składają się z mieszaniny rozmaitych pyłów. W ich skład mogą wchodzić m.in. mikrocząsteczki gumy z opon i hamulców samochodowych. Okazało się, że każdorazowy wzrost stężenia tego typu zanieczyszczeń o mikrogram na metr sześcienny przekładał się na wyższe o 0,6 proc. prawdopodobieństwo zdiagnozowania astmy u długotrwale narażonej osoby. Ryzyko związane z wizytą na oddziale ratunkowym z powodu ataku tej choroby wzrastało o 1,7 proc., a ryzyko hospitalizacji – aż o 2,3 proc.
Najsilniejszy związek między narażeniem na cząsteczki PM10-2.5 występował w przypadku dzieci do jedenastego roku życia. W tej grupie wzrost ryzyka dla poszczególnych przypadków wynosił, odpowiednio, 1,3, 3,3 i 4,5 proc. Zdaniem autorów badania może to wynikać z faktu, że młodsze dzieci spędzają więcej czasu na świeżym – a w tym kontekście: nieświeżym – powietrzu. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby w przypadku maluchów jest słabsza odporność organizmu niż u dorosłych.

Czy smog powoduje astmę?

To nie pierwsze badanie dotyczące związku między astmą a smogiem. Dotychczasowe analizy nie wyodrębniały jednak cząsteczek o większych rozmiarach z ogółu substancji wchodzących w skład zanieczyszczeń. Od lat wiadomo, że do rozwoju astmy a także śmiertelności z jej powodu może przyczyniać się narażenie na cząsteczki PM2.5. Przywołane badanie potwierdza istnienie korelacji również w odniesieniu do pyłów o większej średnicy.
Warto zaznaczyć, że choć istnieje wiele badań dotyczących związku między narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a zwiększoną zapadalnością na astmę i zaostrzeniem objawów tej choroby, to jednak brak jednoznacznych dowodów stwierdzających, że smog powoduję astmę – i w jaki sposób to robi. Jednak wobec rosnącej ilość danych potwierdzenie zależności przyczynowej wydaje się jedynie kwestią czasu.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.