Udostępnij

Nowe badania: zanieczyszczenia z powietrza odkładają się w łożyskach ciężarnych kobiet. "Nie wiemy, czy przenikają do płodu, ale…"

18.09.2018

„W czasie niedzielnego kongresu „European Respiratory Society” przedstawiono wyniki nowych badań, których autorki odnalazły drobinki pyłu w łożyskach, które pobrano od niepalących kobiet tuż po porodzie”, donosi „The Guardian”. Znaczenie tego odkrycia jest takie, że dotąd dużo wiedziano o tym, że zanieczyszczenia powietrza wywierają negatywny wpływ na płód. Teraz zrobiliśmy krok w kierunku wyjaśnienia mechanizmu tego wpływu.

Badania przeprowadził zespół z Queen Mary University w Londynie. Polegały one na przebadaniu łożysk pobranych po porodach, w których pięć niepalących mieszkanek brytyjskiej stolicy urodziło zdrowe dzieci. Następnie wyizolowano z nich komórki fagocytujące i starannie się im przyjrzano szukając bakterii oraz zanieczyszczeń. Zidentyfikowano kilkadziesiąt ciemnych cząstek, które przebadano później z pomocą mikroskopu elektronowego. Wyglądały jak pył znajdowany w płucach.

Jedna z autorek badań dr Lisa Miyashita wskazywała, że konieczne są kolejne badania, by potwierdzić pochodzenie tych cząsteczek, ale podkreślała też: „Nie potrafimy pomyśleć o czymkolwiek innym, czym mogłyby one być. To ewidentnie są cząsteczki sadzy”. Zwracała też uwagę, że wcześniejsze eksperymenty pokazywały, że pył wdychany przez zwierzęta przedostaje się z krwiobiegiem do łożyska. Nie ma powodu, by podobnie nie było u ludzi.

„Nie wiemy, czy cząsteczki przedostają się dalej do płodu, ale nasze dowody wskazują, że jest to możliwe”, mówiła inna z cytowanych przez „The Guardian” badaczek z Queen Mary Univesrity dr Norrice Liu. „Wiemy też, że cząsteczki nie muszą przedostać się do ciała dziecka, by wywierać na nie negatywny efekt, ponieważ jeżeli mają wpływ na łożysko, to mają go też na dziecko”, dodawała.

Fachowcy zebrani na konferencji podkreślali, że to powinno zwiększyć świadomość negatywnego wpływu, który zanieczyszczenie powietrza wywiera na rozwój płodu i tego, że potrzebujemy znacznie bardziej zdecydowanych polityk, których celem będzie ograniczenie zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Pojawiły się też rady dla ciężarnych kobiet. Lisa Miyashita mówiła: „To zawsze dobrze, kiedy się jest w ciąży – a kiedy się nie jest zresztą też – gdy to tylko jest możliwe, wybierać trasy, gdzie jest mniej zanieczyszczeń. Ja unikam ruchliwych dróg, kiedy spaceruję na stację.”

I choć jest to bez wątpienia zalecenie słuszne, to nasuwa mi się pytanie, jak zastosować je w sezonie grzewczym w Polsce? O mniej zanieczyszczone trasy jest w końcu raczej trudno.

Podczas kongresu prezentowano też – donosi „The Guardian” – wyniki badań, które wskazywały bardzo negatywny wpływ astmy na na szkolne wyniki.

Fot. Marcos de Madariaga/Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.