Udostępnij

Nowe badania: zła jakość powietrza może pogarszać jakość nasienia

30.11.2017

Na Tajwanie przeprowadzono badania, w czasie których sprawdzano, czy zanieczyszczenie powietrza koreluje z gorszą jakością nasienia u mężczyzn. Chińscy badacze twierdzą, że tak się dzieje.

Raport z badań prowadzonych przez zespół z Chinese University of Hong Kong został niedawno opublikowany na łamach fachowego magazynu „Occupational & Environmental Medicine”. Naukowcy opisali w nim, jak sprawdzili, czy większemu narażeniu na pyły PM 2.5 w powietrzu, towarzyszy gorsza jakość nasienia u badanych mężczyzn. W tym celu przyjrzano się, jak sprawa wygląda u 6,5 tys. panów. Ci mieli między 15 a 49 lat, i byli uczestnikami dużych ogólnokrajowych badań. Skontrolowano morfologię plemników oraz ich koncentrację w nasieniu.

Porównano ją z dwuletnią oraz trzymiesięczną ekspozycją na pyły PM 2.5 w powietrzu. Ustalono, piszą badacze, że udało się zauważyć korelację. Otóż na każde dodatkowe 5 ug pyłu PM 2.5 na metr sześcienny powietrza o 26 proc. wzrastało ryzyko znalezienia się w grupie 10 proc. mężczyzn o najgorszej  budowie oraz wielkości plemników. Jednocześnie większa była jednak ich koncentracja.

Autorzy badania podkreślają, że korelacje są niewielkie (każde 5 ug/m3 powodowało pogorszenie morfologii nasienia o 1,29 proc.), ale ich zdaniem znaczące. Zwłaszcza w świecie, w którym jakość męskiego nasienia szybko spada, a wciąż nie ma zgody, co do przyczyn, które za to odpowiadają. – Biorąc pod uwagę wszechobecność narażenia na zanieczyszczenie powietrza, nawet ten niewielki wpływ wywierany przez pyły PM2.5 na jakość nasienia, może przynieść rezultat w postaci znaczącej liczby par cierpiących na bezpłodność – mówił dr Xiang Qian Lao, jeden z badaczy.

Do swoich badań często przywiązuje się jednak większe znaczenie, niż robią to inni. Nie inaczej jest tutaj i naukowcy studzą nastroje, zwracając uwagę m.in. na to, że morfologia nasienia jest bardzo zmienna, a także to, że na ogół osoby żyjące w okolicy gdzie powietrze jest gorsze, różnią się od mieszkańców „czystszych” dzielnic pod wieloma względami. Nie wiadomo, mówią, czy powodem jest tutaj na pewno to, czym się oddycha. Jednocześnie zwracają jednak uwagę, że nie są to pierwsze badania, które wskazują na związek między smogiem, a jakością nasienia. Takie były prowadzone m.in. w Czechach, a uzyskane wyniki wskazują, że coś jest na rzeczy.

– Z tego oraz innych badań, wyciągam wniosek, że zanieczyszczenie powietrza prawdopodobnie może wywierać negatywny wpływ na męską płodność. Jednak musimy dopiero ustalić jak i do jakiego stopnia się to dzieje – komentował w „Daily Telegraph” prof. Allan Pacey, androlog z University of Scheffield.

Fot. Grace Hebert

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.