Udostępnij

Maraton londyński zużył o 200 tys. mniej plastikowych butelek niż rok temu. Pomogły jadalne kapsułki

02.05.2019

Maraton Londyński to bardzo popularna sportowa impreza, która przyciągnęła w tym roku aż 41 tysięcy biegaczy. Organizatorzy stanęli jednak przed sporym wyzwaniem –  zorganizować takie wydarzenie nie produkując jednocześnie ogromnych ilości plastikowych śmieci. Z pomocą przyszedł brytyjski start-up Skipping Rocks Lab ze swoim ekologicznym pomysłem.

Na wyznaczonych odcinkach trasy sportowcy zamiast butelki czy kubka z wodą dostawali…wodne kapsułki. Zostały wytworzone z materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin. Dzięki temu są jadalne (podobno również nie mają smaku) i naturalne. Nawet jeśli biegacz nie zjadł całej kapsułki, tylko wypił wodę i wyrzucił „opakowanie”, nie zaszkodził środowisku – według twórców tej technologii membrana powinna rozłożyć się w ciągu sześciu tygodni.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Studio Arete (@thestudioarete)


– Do produkcji kapsułek wykorzystujemy budulec wodorostów. Usuwamy jedynie zieloną i nieprzyjemnie pachnącą część – tłumaczył w rozmowie z mediami jeden z założycieli start-upu Skipping Rocks Lab, Rodrigo Garcia Gonzalez. Dodał, że Maraton Londyński to dopiero pierwszy krok. Firma planuje tak rozpropagować pomysł, żeby przyjął się na innych imprezach sportowych i podczas festiwali muzycznych. Chce również wypróbować technologię do produkcji woreczków jednorazowych oraz siatek na owoce i warzywa.

Dzięki wodzie w kapsułkach udało się zmniejszyć liczbę butelek i kubków zużytych podczas biegu o 200 tysięcy  w porównaniu z zeszłoroczną edycją. Na niektórych odcinkach podawano sportowcom napoje w kubkach z papieru.

Nie udało się całkowicie wyeliminować butelek, ale organizatorzy deklarują, że wszystkie pochodziły z recyklingu.

Zdjęcie: Alan Kean/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.