Udostępnij

Maraton londyński zużył o 200 tys. mniej plastikowych butelek niż rok temu. Pomogły jadalne kapsułki

02.05.2019

Maraton Londyński to bardzo popularna sportowa impreza, która przyciągnęła w tym roku aż 41 tysięcy biegaczy. Organizatorzy stanęli jednak przed sporym wyzwaniem –  zorganizować takie wydarzenie nie produkując jednocześnie ogromnych ilości plastikowych śmieci. Z pomocą przyszedł brytyjski start-up Skipping Rocks Lab ze swoim ekologicznym pomysłem.

Na wyznaczonych odcinkach trasy sportowcy zamiast butelki czy kubka z wodą dostawali…wodne kapsułki. Zostały wytworzone z materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin. Dzięki temu są jadalne (podobno również nie mają smaku) i naturalne. Nawet jeśli biegacz nie zjadł całej kapsułki, tylko wypił wodę i wyrzucił „opakowanie”, nie zaszkodził środowisku – według twórców tej technologii membrana powinna rozłożyć się w ciągu sześciu tygodni.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Studio Arete (@thestudioarete)


– Do produkcji kapsułek wykorzystujemy budulec wodorostów. Usuwamy jedynie zieloną i nieprzyjemnie pachnącą część – tłumaczył w rozmowie z mediami jeden z założycieli start-upu Skipping Rocks Lab, Rodrigo Garcia Gonzalez. Dodał, że Maraton Londyński to dopiero pierwszy krok. Firma planuje tak rozpropagować pomysł, żeby przyjął się na innych imprezach sportowych i podczas festiwali muzycznych. Chce również wypróbować technologię do produkcji woreczków jednorazowych oraz siatek na owoce i warzywa.

Dzięki wodzie w kapsułkach udało się zmniejszyć liczbę butelek i kubków zużytych podczas biegu o 200 tysięcy  w porównaniu z zeszłoroczną edycją. Na niektórych odcinkach podawano sportowcom napoje w kubkach z papieru.

Nie udało się całkowicie wyeliminować butelek, ale organizatorzy deklarują, że wszystkie pochodziły z recyklingu.

Zdjęcie: Alan Kean/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.