Udostępnij

Nowy pomysł na przekonanie ludzi do wiatraków. „Darmowy prąd dla okolicy”

31.03.2022

W Wielkiej Brytanii toczy się dyskusja dotycząca narodowej strategii bezpieczeństwa energetycznego. Zanosi się na to, że ta zostanie oparta na dwóch filarach. Jednym będzie rozwój energetyki jądrowej. Drugim odnawialne źródła energii. W kontekście tych drugich pojawiają się pomysły, które mają wesprzeć ich rozwój, jak darmowy prąd dla mieszkających w pobliżu instalacji OZE.

Sporo pytań dotyczy miejsca jakie w strategii mają zająć lądowe elektrownie wiatrowe. Te budzą bowiem wątpliwości. Są one – podobnie jak w Polsce – związane przede wszystkim z ich wpływem na lokalne społeczności. Wiele z nich działanie wiatraków w najbliższej okolicy postrzega jako duży problem.

Nadhim Zahavi, brytyjski minister edukacji, przedstawił pomysł, w jaki sposób można zmniejszyć te obawy. W rozmowie z telewizją Sky zasugerował, że można by rozważyć obniżki cen energii dla ludzi mieszkających w okolicy elektrowni wiatrowych. Drugim rozwiązaniem jest – wzorem rozwiązań opierających się na atomie – darmowy prąd dla mieszkających w pobliżu instalacji OZE.

– Powiedziałbym, że jeżeli chcemy mieć pewność, że uszanujemy wolę lokalnych mieszkańców, niezależnie czy chodzi o wiatraki czy atom, musimy uczyć się z krajów, które robią to dobrze. Musimy mieć pewność, że miejscowe społeczności naprawdę mają coś do powiedzenia. Ale widzieliśmy też wspaniałe przykłady innych, którzy kiedy budowali elektrownie jądrową, w pewnym promieniu od niej zapewniali darmowy prąd – opowiadał Zahavi.

Premier Boris Johnson pytany o wiatraki budowane na lądzie, zachowywał jednak większy dystans. Zwracał uwagę na to, że Wielka Brytania ma wielki potencjał, kiedy chodzi o rozwój elektrowni morskich. Dodawał także, że bezpieczeństwo energetyczne kraju powinny zapewnić inwestycje w energetykę jądrową oraz OZE.

Czytaj również: Recykling wiatraków. Polska firma przyjmie każdą ilość zużytych śmigieł

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.