Udostępnij

Nowy pomysł na zdalną lekcję z klimatu i smogu. Na start darmowe szkolenia dla nauczycieli

21.04.2020

Kwarantanna jest szansą, żeby zainwestować czas w poprawę oszczędności swojego domu. Tym samym zatroszczymy się także o dom, jakim jest nasza planeta – zachęca Dolnośląski Alarm Smogowy, który z pomocą ekspertów stworzył internetowe kalkulatory, uświadamiające, ile energii i pieniędzy marnujemy przez nieefektywne ogrzewanie, chłodzenie, czy oświetlenie budynków. Nauczyciele mogą wziąć udział w darmowych szkoleniach online, na których dowiedzą się, jak używać ich do zdalnych lekcji na temat smogu i kryzysu klimatycznego.

Pierwsze szkolenie online, które zostało stworzone z myślą o nauczycielach i nauczycielkach z Legnicy, zebrało 66 uczestników. Kolejne odbędą się w środę 22 kwietnia (Milicz) i czwartek 23 kwietnia (Świdnica), ale wszyscy zainteresowani mogą do niego dołączyć – bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy zarejestrować się w linkach powyżej.

Webinarium “Dobra atmosfera w edukacji online” odpowiada na pytanie, jak uczyć młodzież o smogu i kryzysie klimatycznym w warunkach edukacji zdalnej, w oparciu o dwa przydatne narzędzia – kalkulator oświetleniowy i efektywności energetycznej. 

-Pracowaliśmy nad nimi przez ostatnie pół roku, obecna sytuacja zmobilizowała nas, żeby przyspieszyć te działania – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS). – Początkowo zastanawialiśmy się, czy warto z nimi wychodzić w czasie pandemii, kiedy ludzie myślą głównie o niej, ale zdaliśmy sobie sprawę, że właśnie teraz mogą wykorzystać czas spędzony w domach – mówi. Dodaje, że proponowane przez DAS narzędzia pozwolą sprawdzić, jak w domach ucieka energia i policzyć, ile marnuje się przez to pieniędzy. Ich użytkownicy mogą wyciągnąć wnioski i, jak zaznacza Smolnicki, od razu zacząć działać, gdy już to będzie możliwe.

– Jeden kryzys przysłonił nam drugi – klimatyczny – ale on nie zniknie, więc warto się zastanowić, co nas czeka, gdy kwarantanna się skończy – podkreśla lider DAS. 

 class=
W pierwszym webinarium wzięło udział 66 nauczycieli / fot. Dolnośląski Alarm Smogowy

Podczas kwarantanny część nauczycieli wysyła zadania uczniom, część pracuje na platformach online, a kalkulatory pozwalają jedno z drugim połączyć. 

Pierwszy z nich – Jaśniej – pozwala przeliczyć, ile w skali roku jesteśmy w stanie zarobić, zmieniając oświetlenie w domu na bardziej energooszczędne. Choć to proste narzędzie, jest o tyle ciekawe, że wysyła boty, sprawdzające obecne ceny oświetlenia. 

– Często okazuje się, że taka inwestycja zwraca się już po dwóch, trzech miesiącach. Ludzie z tym zwlekają, bo błędnie myślą, że eko-żarówki są drogie, dają nieprzyjemne światło albo wierzą w oszczędność popularnych kiedyś halogenów. Owszem, one były przyjazne środowisku na tle zwykłych żarówek, ale nie teraz – wylicza Smolnicki. 

Kalkulator stworzył programista, który zdał sobie sprawę, że jego babcia traci rocznie 600 złotych ze względu na przestarzałe oświetlenie. Takie też było pierwsze założenie Alarmu – promować kalkulatory wśród młodzieży, żeby pomagała swoim dziadkom wymienić oświetlenie, zmieniać ich nawyki. 

– Uczniowie nie płacą rachunków, więc może nie mają tej motywacji, ale często są bardziej sprawni technologicznie niż ich opiekunowie, więc mogą być motorem napędowym zmiany w domu. To do nich mają trafić wyszkoleni nauczyciele – zaznacza.

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2477804505835223

Drugi z kalkulatorów prezentowanych na szkoleniu – EkoDom – to zaawansowane obliczeniowo, ale proste w obsłudze narzędzie, wizualizujące utratę ciepła przez dom. Pozwala w łatwy sposób sprawdzić, jak zmiany w izolacji, sposobie ogrzewania lub elementach budynku wpływają na zużycie energii, a przez to także rachunki. Pokazuje, ile dwutlenku węgla emituje nasz dom; podpowiada, jak zmniejszyć w nim zużycie energii; wylicza koszty przejścia na energię odnawialną.

– Nie zastąpi on wiedzy inżynierów i architektów, ale z pewnością może zainspirować do dalszych kroków. Udało nam się stworzyć coś, co nie jest specjalistycznym, trudnym w obsłudze programem, ale jednocześnie pokazuje wiarygodne wyliczenia i dane – mówi lider DAS.

Nie zmarnować czasu w domu

Smolnicki liczy, że webinaria wpiszą się w klimatyczną edukację, nie tylko w czasie kwarantanny. – Dużo jeździliśmy z tymi tematami po Dolnym Śląsku, odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań, na które także przyjeżdżali ludzie z innych miast. Okazuje się, że nie trzeba jechać gdzieś daleko, żeby uczyć. Być może ten kryzys będzie katalizatorem pewnej zmiany w edukacji, która w normalnych warunkach potrzebowałaby więcej czasu? – zastanawia się.

Wkrótce Dolnośląski Alarm Smogowy planuje dotrzeć z przesłaniem nie tylko do nauczycieli, ale też do szerszej grupy. – Skoro musimy pozostać w domu, namawiamy wszystkich, żeby się tym domem zająć. Także domem jako planetą. Zacząłem od siebie, bo przed pandemią nie miałem czasu zająć się fotowoltaiką w kamienicy, w której mieszkam, a właśnie skończyłem konkretne rozmowy z firmą instalatorską – przekonuje.

I dodaje: „Sporo się mówi o tym, że czeka nas teraz kryzys gospodarczy. W naszym przekonaniu jednym ze sposobów, żeby sobie z nim poradzić, jest inwestowanie środków publicznych w oszczędną, ekologiczną gospodarkę.”

Zdjęcie: Indypendenz/Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.