Nowe narzędzie agencji UE pokazuje jakość powietrza w miastach. Polskie miasto wśród najbrudniejszych

Podziel się:
Jakość powietrza Nowy Sącz

Europejska Agencja Środowiska udostępniła nowe narzędzie pozwalające monitorować jakość powietrza w ponad 320 europejskich miastach. Z danych z lat 2019-2020 wynika, że Nowy Sącz należał do najbardziej zanieczyszczonych.

Nowe narzędzie Europejskiej Agencji Środowiska pozwala monitorować jakość powietrza w 323 miastach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w ostatnich dwóch latach. Spośród polskich miast platforma obejmuje 43.

Jak czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Środowiska, trzy najczystsze miasta w zestawieniu to Umeå w Szwecji, Tampere w Finlandii oraz Funchal w Portugalii. Jako najbardziej zanieczyszczony wskazano Nowy Sącz w Polsce. Na kolejnych miejscach znalazła się włoska Cremona i chorwacki Slavonski Brod.

Czytaj również: Skale jakości powietrza. Europejska czerwień i polska zieleń

Poniżej interaktywnej mapy zamieszczono tabelę, w której miasta zostały uszeregowane od najczystszego do najbardziej zanieczyszczonego. Dane dotyczą średniego poziomu drobnego pyłu zawieszonego PM2.5. Platforma European City Air Viewer dostępna jest TUTAJ.

W zestawieniu dostępnym w ramach platformy znalazły się 323 miasta leżące na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obejmują one ośrodki o liczbie mieszkańców wynoszonej minimum 50 tysięcy. Miasta muszą również posiadać odpowiednią infrastrukturę pomiarową, z której dane przekazywane są w ramach unijnego programu Urban Audit.

_

Grafika: Zrzut ekranu z platformy European City Air Viewer

Podziel się: