Udostępnij

Nowe narzędzie agencji UE pokazuje jakość powietrza w miastach. Polskie miasto wśród najbrudniejszych

20.06.2021

Europejska Agencja Środowiska udostępniła nowe narzędzie pozwalające monitorować jakość powietrza w ponad 320 europejskich miastach. Z danych z lat 2019-2020 wynika, że Nowy Sącz należał do najbardziej zanieczyszczonych.

Nowe narzędzie Europejskiej Agencji Środowiska pozwala monitorować jakość powietrza w 323 miastach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w ostatnich dwóch latach. Spośród polskich miast platforma obejmuje 43.

Jak czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Środowiska, trzy najczystsze miasta w zestawieniu to Umeå w Szwecji, Tampere w Finlandii oraz Funchal w Portugalii. Jako najbardziej zanieczyszczony wskazano Nowy Sącz w Polsce. Na kolejnych miejscach znalazła się włoska Cremona i chorwacki Slavonski Brod.

Czytaj również: Skale jakości powietrza. Europejska czerwień i polska zieleń

Poniżej interaktywnej mapy zamieszczono tabelę, w której miasta zostały uszeregowane od najczystszego do najbardziej zanieczyszczonego. Dane dotyczą średniego poziomu drobnego pyłu zawieszonego PM2.5. Platforma European City Air Viewer dostępna jest TUTAJ.

W zestawieniu dostępnym w ramach platformy znalazły się 323 miasta leżące na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obejmują one ośrodki o liczbie mieszkańców wynoszonej minimum 50 tysięcy. Miasta muszą również posiadać odpowiednią infrastrukturę pomiarową, z której dane przekazywane są w ramach unijnego programu Urban Audit.

_

Grafika: Zrzut ekranu z platformy European City Air Viewer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.