Udostępnij

Szwedzi idą śladem Grety. Spada liczba podróży lotniczych, wybierają kolej

05.06.2019

Za sprawą Grety Thunberg, która ze względu na wysokie emisje CO2 odmawia podróży samolotami i zamiast tego po Europie jeździ pociągami, w Szwecji powstał termin „obciach latania” (flygskam). Szybko podłapała go Szwedzka młodzież, która m.in. w sieciach społecznościowych zaczęła się chwalić tym, że wybiera pociąg zamiast samolotu. A teraz w jej ślady poszli dorośli i szwedzkie koleje notują kolejne rekordowe wzrosty liczby pasażerów.

Koleje Szwedzkie poinformowały właśnie, że po 5 proc. wzroście liczby pasażerów w 2018 roku, zanotowano jeszcze większy wzrost liczby pasażerów w pierwszym kwartale bieżącego roku. Tych przybyło aż 8 proc. i – na co zwrócono uwagę – o 12 proc. wzrosła liczba podróży biznesowych.

Jednocześnie operator szwedzkich lotnisk podał informację o znaczącym spadku liczby pasażerów lotów krajowych. Ich liczba w całym ubiegłym roku spadła o 3 proc., a w pierwszym kwartale bieżącego roku o 8 proc.

Jako główny powód jednoznacznie wskazuje się troskę o klimat. A Koleje Szwedzkie zwracają uwagę, że jeden lot ze Sztokholmu do Goeteborga powoduje emisje CO2 równe 40 tys. podróży kolejowych. Szwedzi – zwraca uwagę „The Guardian” – maja też co ograniczać. W 2017 roku emisje CO2 z podróży lotniczych wyniosły w tym kraju 1,1 tony na głowę. To pięć razy więcej niż światowa średnia.

Jednocześnie zapowiedziano, że dłuższe trasy zaczną obsługiwać większe składy.

Szwedzi domagają się też rozwoju międzynarodowej sieci połączeń kolejowych.

Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.