Najnowsze badania wskazują, że Wielka Rafa Koralowa straciła w ciągu ostatnich 25 lat ponad 50 proc. swoich koralowców. Jako główną przyczynę naukowcy wskazują zmiany klimatyczne, w tym związane z nimi morskie fale upałów.
Naukowcy z australijskiej jednostki badawczej ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies (CoralCoE) zbadali stan koralowców Wielkiej Rafy na przestrzeni lat 1995-2020. Badaniem objęto wszystkie gatunki, składające się na największą rafę koralową świata. Ocenie podlegał stan i wielkość kolonii.
Wyniki ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.
Główny wniosek dotyczy skali zamierania rafy w badanych 25 latach, która sięgnęła ponad 50 proc. wszystkich koralowców. Problem w największym stopniu dotknął koralowców rozgałęzionych i stołowych, szczególnie cennych jako tworzących siedliska ryb i innych organizmów morskich.
„Spadek [liczebności] nastąpił zarówno w płytkich, jak i głębszych wodach, obejmując praktycznie wszystkie gatunki (…). Największy wpływ na problem miały rekordowe temperatury, które spowodowały masowe blaknięcie raf w 2016 i 2017 roku” – powiedział w oświadczeniu prof. Terry Hughes z CoralCoE.
„Kiedyś uważaliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam swój rozmiar. Nasze wyniki pokazują jednak, że nawet największy system raf na świecie, będący stosunkowo dobrze chronionym, jest dziś coraz bardziej zagrożony” – podkreśla prof. Hughes.
„Nie ma czasu do stracenia – musimy jak najszybciej zdecydowanie obniżyć emisję gazów cieplarnianych” – podsumowują autorzy badania, wskazując na zmiany klimatyczne jako główną przyczynę problemu.
_
Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/JC Photo