Udostępnij

Od 1995 roku Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę koralowców

21.10.2020

Najnowsze badania wskazują, że Wielka Rafa Koralowa straciła w ciągu ostatnich 25 lat ponad 50 proc. swoich koralowców. Jako główną przyczynę naukowcy wskazują zmiany klimatyczne, w tym związane z nimi morskie fale upałów.

Naukowcy z australijskiej jednostki badawczej ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies (CoralCoE) zbadali stan koralowców Wielkiej Rafy na przestrzeni lat 1995-2020. Badaniem objęto wszystkie gatunki, składające się na największą rafę koralową świata. Ocenie podlegał stan i wielkość kolonii.

Wyniki ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B„.

Główny wniosek dotyczy skali zamierania rafy w badanych 25 latach, która sięgnęła ponad 50 proc. wszystkich koralowców. Problem w największym stopniu dotknął koralowców rozgałęzionych i stołowych, szczególnie cennych jako tworzących siedliska ryb i innych organizmów morskich.

„Spadek [liczebności] nastąpił zarówno w płytkich, jak i głębszych wodach, obejmując praktycznie wszystkie gatunki (…). Największy wpływ na problem miały rekordowe temperatury, które spowodowały masowe blaknięcie raf w 2016 i 2017 roku” – powiedział w oświadczeniu prof. Terry Hughes z CoralCoE.

„Kiedyś uważaliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam swój rozmiar. Nasze wyniki pokazują jednak, że nawet największy system raf na świecie, będący stosunkowo dobrze chronionym, jest dziś coraz bardziej zagrożony” – podkreśla prof. Hughes.

Nie ma czasu do stracenia – musimy jak najszybciej zdecydowanie obniżyć emisję gazów cieplarnianych” – podsumowują autorzy badania, wskazując na zmiany klimatyczne jako główną przyczynę problemu.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/JC Photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.