Udostępnij

Od teraz żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Dziś w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego

15.05.2019

Dzień Długu Ekologicznego to moment w roku, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Światowy DDE wypadnie tym razem najprawdopodobniej w sierpniu – jednak liczy się go również dla poszczególnych krajów. Dzień Długu Ekologicznego dla Unii Europejskiej – według raportu WWF i Global Footpront Network – przypadał 10 maja, natomiast dla Polski – właśnie dziś. 

W latach 70-tych ludzkość po raz pierwszy skonsumowała w ciągu roku więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. By rozpocząć publiczną dyskusję nad tym problemem, w 1987 roku brytyjski think-tank New Economic Foundation ustanowił Dzień Długu Ekologicznego. Wówczas miał on miejsce 23 października – i od tamtej pory rokrocznie przypada nieco wcześniej.

Przez zużywane zasoby rozumiane są w tym przypadku między innymi: ilość dwutlenku węgla, która może zostać zaabsorbowana w sposób naturalny; zabijane przez ludzi zwierzęta (w tym np. ryby); eksploatowane lasy, glebę i wodę.

I choć wyliczenia WWF i Global Footprint Network stanowią jedynie oszacowanie skali problemu, jedno jest raczej pewne: Przez większość roku żyjemy na kredyt, który spłacać będą przyszłe pokolenia.

Nierówne tempo

Ponieważ poszczególne kraje eksploatują zasoby planety w różnym tempie, Dzień Długu Ekologicznego rokrocznie jest wyznaczany także dla poszczególnych państw.

Według wspomnianego raportu WWF i Global Footprint Network, rocznie w Unii Europejskiej zużywamy tak wiele zasobów naturalnych, że gdyby cały świat konsumował w ten sposób, ludzkość potrzebowałaby 2,8 planety. Dlatego unijny Dzień Długu Ekologicznego wyliczono na 10 maja. W Polsce wypadamy więc nieco lepiej – z DDE wyznaczonym w tym roku na 15 maja.

Dla porównania tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego wyznaczono: w Katarze na 11 luty; w Stanach Zjednoczonych na 15 marca; w Niemczech na 3 maja; ale np. w Indonezji na 18 grudnia.

[O tym, jak zużywany jest na świecie jeden ze wspomnianych zasobów – tzn. możliwy do zaabsorbowania dwutlenek węgla – można przeczytać tutaj].

 

Z pełnym raportem WWF i Global Footprint Network zapoznać można się tutaj.

Źródła: Global Footprint Network, Country Overshoot Days

Zdjęcie: Shutterstock/icedmocha

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.