Od teraz żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Dziś w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego

5301
0
Podziel się:
Od teraz żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Dziś w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego to moment w roku, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Światowy DDE wypadnie tym razem najprawdopodobniej w sierpniu – jednak liczy się go również dla poszczególnych krajów. Dzień Długu Ekologicznego dla Unii Europejskiej – według raportu WWF i Global Footpront Network – przypadał 10 maja, natomiast dla Polski – właśnie dziś. 

W latach 70-tych ludzkość po raz pierwszy skonsumowała w ciągu roku więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. By rozpocząć publiczną dyskusję nad tym problemem, w 1987 roku brytyjski think-tank New Economic Foundation ustanowił Dzień Długu Ekologicznego. Wówczas miał on miejsce 23 października – i od tamtej pory rokrocznie przypada nieco wcześniej.

Przez zużywane zasoby rozumiane są w tym przypadku między innymi: ilość dwutlenku węgla, która może zostać zaabsorbowana w sposób naturalny; zabijane przez ludzi zwierzęta (w tym np. ryby); eksploatowane lasy, glebę i wodę.

I choć wyliczenia WWF i Global Footprint Network stanowią jedynie oszacowanie skali problemu, jedno jest raczej pewne: Przez większość roku żyjemy na kredyt, który spłacać będą przyszłe pokolenia.

Nierówne tempo

Ponieważ poszczególne kraje eksploatują zasoby planety w różnym tempie, Dzień Długu Ekologicznego rokrocznie jest wyznaczany także dla poszczególnych państw.

Według wspomnianego raportu WWF i Global Footprint Network, rocznie w Unii Europejskiej zużywamy tak wiele zasobów naturalnych, że gdyby cały świat konsumował w ten sposób, ludzkość potrzebowałaby 2,8 planety. Dlatego unijny Dzień Długu Ekologicznego wyliczono na 10 maja. W Polsce wypadamy więc nieco lepiej – z DDE wyznaczonym w tym roku na 15 maja.

Dla porównania tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego wyznaczono: w Katarze na 11 luty; w Stanach Zjednoczonych na 15 marca; w Niemczech na 3 maja; ale np. w Indonezji na 18 grudnia.

[O tym, jak zużywany jest na świecie jeden ze wspomnianych zasobów – tzn. możliwy do zaabsorbowania dwutlenek węgla – można przeczytać tutaj].

 

Z pełnym raportem WWF i Global Footprint Network zapoznać można się tutaj.

Źródła: Global Footprint Network, Country Overshoot Days

Zdjęcie: Shutterstock/icedmocha

Podziel się: