Udostępnij

Od teraz żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Dziś w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego

15.05.2019

Dzień Długu Ekologicznego to moment w roku, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Światowy DDE wypadnie tym razem najprawdopodobniej w sierpniu – jednak liczy się go również dla poszczególnych krajów. Dzień Długu Ekologicznego dla Unii Europejskiej – według raportu WWF i Global Footpront Network – przypadał 10 maja, natomiast dla Polski – właśnie dziś. 

W latach 70-tych ludzkość po raz pierwszy skonsumowała w ciągu roku więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. By rozpocząć publiczną dyskusję nad tym problemem, w 1987 roku brytyjski think-tank New Economic Foundation ustanowił Dzień Długu Ekologicznego. Wówczas miał on miejsce 23 października – i od tamtej pory rokrocznie przypada nieco wcześniej.

Przez zużywane zasoby rozumiane są w tym przypadku między innymi: ilość dwutlenku węgla, która może zostać zaabsorbowana w sposób naturalny; zabijane przez ludzi zwierzęta (w tym np. ryby); eksploatowane lasy, glebę i wodę.

I choć wyliczenia WWF i Global Footprint Network stanowią jedynie oszacowanie skali problemu, jedno jest raczej pewne: Przez większość roku żyjemy na kredyt, który spłacać będą przyszłe pokolenia.

Nierówne tempo

Ponieważ poszczególne kraje eksploatują zasoby planety w różnym tempie, Dzień Długu Ekologicznego rokrocznie jest wyznaczany także dla poszczególnych państw.

Według wspomnianego raportu WWF i Global Footprint Network, rocznie w Unii Europejskiej zużywamy tak wiele zasobów naturalnych, że gdyby cały świat konsumował w ten sposób, ludzkość potrzebowałaby 2,8 planety. Dlatego unijny Dzień Długu Ekologicznego wyliczono na 10 maja. W Polsce wypadamy więc nieco lepiej – z DDE wyznaczonym w tym roku na 15 maja.

Dla porównania tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego wyznaczono: w Katarze na 11 luty; w Stanach Zjednoczonych na 15 marca; w Niemczech na 3 maja; ale np. w Indonezji na 18 grudnia.

[O tym, jak zużywany jest na świecie jeden ze wspomnianych zasobów – tzn. możliwy do zaabsorbowania dwutlenek węgla – można przeczytać tutaj].

 

Z pełnym raportem WWF i Global Footprint Network zapoznać można się tutaj.

Źródła: Global Footprint Network, Country Overshoot Days

Zdjęcie: Shutterstock/icedmocha

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.