Udostępnij

Od walki z epidemią ważniejsze polowania? Jest zgoda rządu na odstrzał pomimo koronawirusa

02.04.2020

W obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa zaleca się ograniczenie wychodzenia z domu. We wtorek 31 marca wprowadzono nowe obostrzenia – zamknięte zostały parki i bulwary, a do sklepów może wejść tylko określona liczba osób. Okazuje się, że ograniczenia nie będą dotyczyły myśliwych. Właśnie ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, według którego gospodarka łowiecka może być wykonywana bez ograniczeń.

Polski Związek Łowiecki już na początku tygodnia opublikował swoje stanowisko dotyczące działalności myśliwych w czasach epidemii. „(…) podejmując działania mające na celu zapobieganie rozpowszechnianiu się wirusa COVID-19 nie wolno zapominać o innym równie istotnym i groźnym w swych skutkach zagrożeniu, jakim jest ASF (afrykański pomór świń – od aut.)” – czytamy w oświadczeniu. PZŁ podkreśla, że brak gospodarki łowieckiej może oznaczać zagrożenie dla trzody chlewnej i zniszczenia upraw powodowane przez dzikie zwierzęta. Związek zaznacza także, że „stoi na straży bezpieczeństwa powszechnego”.

Te argumenty przekonały rządzących. W nocy z 1 na 2 kwietnia ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zawarto poprawki do ogłoszonych we wtorek (31 marca) ograniczeń związanych z epidemią. Wśród kwietniowych zmian znalazł się zapis dotyczący wykonywania obowiązków określonych w Prawie Łowieckim. To oznacza, że myśliwi mogą swobodnie wrócić na polowania. Co więcej, rozporządzenie działa wstecz (!) – pomimo publikacji 1 kwietnia, zapisy dotyczące myśliwych obowiązują od 31 marca.

Rozporządzenie dotyczące łowiectwa skomentowały organizacje zajmujące się ochroną zwierząt i przyrody.

Koalicja Niech żyją! napisała na swoim Facebooku, że decyzja premiera jest zezwoleniem „na prowadzenie nie tylko odstrzałów sanitarnych związanych z ASF, ale także polowań na inne zwierzęta. Teraz można strzelać nie tylko do dzików, ale także do jenotów i lisów, zatem nie chodzi o walkę z afrykańskim pomorem świń, ale o zapewnienie myśliwym możliwości realizowania krwawego hobby.”

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot komentuje: „W ten sposób umacnia się uprzywilejowaną kastę społeczną, stanowiącą 0,3% całego społeczeństwa. Pozostałe 99,7% ludzi za wejście do parku może zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.”

„Jak widać, mamy równych i równiejszych, a pomimo epidemii ministerstwo rolnictwa, przy wsparciu rządu chce wybić wszystkie dziki.” – napisała na swoim facebookowym profilu posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek. Zaznacza, że myśliwi, w przeciwieństwie do reszty społeczeństwa, mogą się spotykać, korzystać z lasów i parków krajobrazowych, a nawet organizować zbiorowe polowania. „Zamiast skutecznie walczyć z ASF-em, ministerstwo dalej kontynuuje politykę masowych odstrzałów i uprzywilejowania myśliwych.” – dodaje.

Zdjęcie: Wild Media/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.