Na początku tygodnia świat obiegły obrazy płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Teraz nadszedł czas na wyjaśnianie przyczyn pożaru, a także snucie planów o odbudowie świątyni. Okazuje się jednak, że wzniesienie jej dachu będzie trudniejsze niż przed ośmioma wiekami: Francja nie dysponuje już wystarczająco wielkimi dębami, które wówczas zostały wycięte z francuskich lasów pierwotnych.
Bertrand de Feydeau – wiceprezes grupy konserwatorskiej Fondation du Patrimoine – powiedział, że drewniany dach kadry, strawiony przez ogień w poniedziałkowym pożarze, zbudowany był z belek pozyskanych przed 800 laty z lasów pierwotnych Francji. „W tej chwili nie mamy na naszym terytorium drzew wielkości tych, które wycięto w XIII wieku” – podkreślił ekspert, cytowany przez agencję AP.
W związku z tym rozważane jest wykorzystanie innej technologii wzniesienia drewnianego dachu lub sprowadzenie drzew z Kanady.
Przypomnijmy: Katedra Notre-Dame, wzniesiona między XII a XIV wiekiem nad Sekwaną, częściowo spłonęła w pożarze, który wybuchł 15 kwietnia. Ogień objął drewniany dach katedry, wraz ze znajdująca się na nim iglicą, oraz jedną z wież. We wtorek Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu 5 lat.
Stan katedry po pożarze, za pomocą drona, udokumentowała ekipa brytyjskiego „Guardiana”:
Lasy pierwotne Europy
„Brak wystarczająco dużych drzew” to przykład tego, jak bardzo zmieniony został krajobraz Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia, oczywiście rękoma człowieka. Dziś lasy pierwotne obejmują 0,7 proc. powierzchni leśnej kontynentu. Według raportu międzynarodowego zespołu badaczy – obecnie 89 proc. lasów pierwotnych Europy jest chroniona, jednak tylko 46 proc. ściśle.
Pojęcie lasu pierwotnego oznacza taki ekosystem leśny, który pozostaje nietknięty ręką człowieka – rozwija się w warunkach naturalnych i nie jest przedmiotem gospodarowania przez człowieka. Resztki lasów pierwotnych w Europie znajdują się w odosobnionych regionach kontynentu, przede wszystkim górskich i bagnistych, m.in. na Słowacji, w Bułgarii, Albanii, Słowenii i na Czechach.
Jednym z lasów, uważanych za las pierwotny, jest znajdująca się na granicy Polski i Białorusi Puszcza Białowieska [o której prawdopodobnej przyszłości pisaliśmy m.in. tutaj].
Źródła: AP, notredamedeparis.fr, The Guardian, Encyklopedia Leśna
Zdjęcie: Shutterstock/DMITRII A KUDASOV