Udostępnij

Odbudowa Notre-Dame: We Francji nie ma już odpowiednio wielkich dębów, by wznieść dach katedry

19.04.2019

Na początku tygodnia świat obiegły obrazy płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Teraz nadszedł czas na wyjaśnianie przyczyn pożaru, a także snucie planów o odbudowie świątyni. Okazuje się jednak, że wzniesienie jej dachu będzie trudniejsze niż przed ośmioma wiekami: Francja nie dysponuje już wystarczająco wielkimi dębami, które wówczas zostały wycięte z francuskich lasów pierwotnych.

Bertrand de Feydeau – wiceprezes grupy konserwatorskiej Fondation du Patrimoine – powiedział, że drewniany dach kadry, strawiony przez ogień w poniedziałkowym pożarze, zbudowany był z belek pozyskanych przed 800 laty z lasów pierwotnych Francji. „W tej chwili nie mamy na naszym terytorium drzew wielkości tych, które wycięto w XIII wieku” – podkreślił ekspert, cytowany przez agencję AP.

W związku z tym rozważane jest wykorzystanie innej technologii wzniesienia drewnianego dachu lub sprowadzenie drzew z Kanady.

Przypomnijmy: Katedra Notre-Dame, wzniesiona między XII a XIV wiekiem nad Sekwaną, częściowo spłonęła w pożarze, który wybuchł 15 kwietnia. Ogień objął drewniany dach katedry, wraz ze znajdująca się na nim iglicą, oraz jedną z wież. We wtorek Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu 5 lat.

Stan katedry po pożarze, za pomocą drona, udokumentowała ekipa brytyjskiego „Guardiana”:

Lasy pierwotne Europy

„Brak wystarczająco dużych drzew” to przykład tego, jak bardzo zmieniony został krajobraz Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia, oczywiście rękoma człowieka. Dziś lasy pierwotne obejmują 0,7 proc. powierzchni leśnej kontynentu. Według raportu międzynarodowego zespołu badaczy – obecnie 89 proc. lasów pierwotnych Europy jest chroniona, jednak tylko 46 proc. ściśle.

Pojęcie lasu pierwotnego oznacza taki ekosystem leśny, który pozostaje nietknięty ręką człowieka – rozwija się w warunkach naturalnych i nie jest przedmiotem gospodarowania przez człowieka. Resztki lasów pierwotnych w Europie znajdują się w odosobnionych regionach kontynentu, przede wszystkim górskich i bagnistych, m.in. na Słowacji, w Bułgarii, Albanii, Słowenii i na Czechach.

Jednym z lasów, uważanych za las pierwotny, jest znajdująca się na granicy Polski i Białorusi Puszcza Białowieska [o której prawdopodobnej przyszłości pisaliśmy m.in. tutaj].

 

Źródła: AP, notredamedeparis.fr, The Guardian, Encyklopedia Leśna

Zdjęcie: Shutterstock/DMITRII A KUDASOV

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.