Udostępnij

Odkryto nową metodę otrzymywania wodoru. Paliwo może być kilkukrotnie tańsze

22.08.2019

Kanadyjscy naukowcy opracowali metodę otrzymywania wodoru z piasków bitumicznych, będących mieszaniną ropy, piasku i bitumów. Rozwiązanie pozwala na wyodrębnienie go bez emisji dwutlenku węgla, a firma zajmująca się komercjalizacją procesu szacuje, że będzie w stanie otrzymać wodór kilkukrotnie taniej niż ma to miejsce obecnie. Uzyskany w ten sposób H2 mógłby posłużyć zarówno do zasilania pojazdów, jak i zostać wykorzystany w energetyce.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Calgary ogłosili w tym tygodniu, że opracowali ekonomiczną metodę otrzymywania wodoru, która może w przyszłości zdeklasować dominujący dziś sposób produkcji tego paliwa. Opracowany przez siebie proces – który planują skomercjalizować we współpracy z firmą Proton Technologies – zaprezentowano w Barcelonie podczas trwającej konferencji geochemicznej „Goldschmidt 2019„.

Metoda opiera się na wykorzystaniu piasków bitumicznych, z których dziś otrzymuje się ropę naftową. Dzięki wprowadzeniu do nich tlenu następuje wzrost temperatury i wydzielenie wodoru, który następnie jest wychwytywany. Badacze podkreślają, że przez specjalny filtr nie przedostaje się nic poza wodorem, w związku z czym nie dochodzi do niepożądanych emisji dwutlenku węgla.

„W wielu krajach istnieją ogromne złoża piasku bitumicznego, w tym ogromne pola w kanadyjskiej Albercie, a także w Wenezueli oraz innych krajach” – powiedział dr Ian Gates z Wydziału Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu w Calgary.

„Metoda ta pozwala otrzymywać ogromne ilości wodoru, pozostawiając węgiel w ziemi. Jako zajmujący się etapem produkcji spodziewamy się, że będziemy w stanie wykorzystać istniejącą infrastrukturę oraz łańcuchy dystrybucji do produkcji H2 w cenie od 10 do 50 centów za kilogram. Oznacza to, że potencjalnie kosztować to może ułamek ceny benzyny” – podkreślił Grant Strem, dyrektor generalny firmy Proton Technologies, która zajmie się komercjalizacją procesu.

Dla porównania, koszty otrzymywania wodoru z wykorzystaniem rozpowszechnionych dziś metod wynoszą około 2 dolary za kilogram.

Komentujący sprawę prof. Brian Horsfield z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych (GFZ) określił zaprezentowaną metodę jako wysoce innowacyjną i ekscytującą. Podkreśla jednak, że dla pełnej oceny konieczne są rozległe badania terenowe.

 

Źródło: EurekAlert!, Goldschmidt Conference

Zdjęcie: Shutterstock/Stephen Barnes

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.