Udostępnij

Odkryto nową metodę otrzymywania wodoru. Paliwo może być kilkukrotnie tańsze

22.08.2019

Kanadyjscy naukowcy opracowali metodę otrzymywania wodoru z piasków bitumicznych, będących mieszaniną ropy, piasku i bitumów. Rozwiązanie pozwala na wyodrębnienie go bez emisji dwutlenku węgla, a firma zajmująca się komercjalizacją procesu szacuje, że będzie w stanie otrzymać wodór kilkukrotnie taniej niż ma to miejsce obecnie. Uzyskany w ten sposób H2 mógłby posłużyć zarówno do zasilania pojazdów, jak i zostać wykorzystany w energetyce.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Calgary ogłosili w tym tygodniu, że opracowali ekonomiczną metodę otrzymywania wodoru, która może w przyszłości zdeklasować dominujący dziś sposób produkcji tego paliwa. Opracowany przez siebie proces – który planują skomercjalizować we współpracy z firmą Proton Technologies – zaprezentowano w Barcelonie podczas trwającej konferencji geochemicznej „Goldschmidt 2019„.

Metoda opiera się na wykorzystaniu piasków bitumicznych, z których dziś otrzymuje się ropę naftową. Dzięki wprowadzeniu do nich tlenu następuje wzrost temperatury i wydzielenie wodoru, który następnie jest wychwytywany. Badacze podkreślają, że przez specjalny filtr nie przedostaje się nic poza wodorem, w związku z czym nie dochodzi do niepożądanych emisji dwutlenku węgla.

„W wielu krajach istnieją ogromne złoża piasku bitumicznego, w tym ogromne pola w kanadyjskiej Albercie, a także w Wenezueli oraz innych krajach” – powiedział dr Ian Gates z Wydziału Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu w Calgary.

„Metoda ta pozwala otrzymywać ogromne ilości wodoru, pozostawiając węgiel w ziemi. Jako zajmujący się etapem produkcji spodziewamy się, że będziemy w stanie wykorzystać istniejącą infrastrukturę oraz łańcuchy dystrybucji do produkcji H2 w cenie od 10 do 50 centów za kilogram. Oznacza to, że potencjalnie kosztować to może ułamek ceny benzyny” – podkreślił Grant Strem, dyrektor generalny firmy Proton Technologies, która zajmie się komercjalizacją procesu.

Dla porównania, koszty otrzymywania wodoru z wykorzystaniem rozpowszechnionych dziś metod wynoszą około 2 dolary za kilogram.

Komentujący sprawę prof. Brian Horsfield z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych (GFZ) określił zaprezentowaną metodę jako wysoce innowacyjną i ekscytującą. Podkreśla jednak, że dla pełnej oceny konieczne są rozległe badania terenowe.

 

Źródło: EurekAlert!, Goldschmidt Conference

Zdjęcie: Shutterstock/Stephen Barnes

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.