Zespół europejskich badaczy zidentyfikował i opisał dwa nowe gatunki grzybów pasożytniczych. Ponieważ prace nad publikacją trwały podczas tzw. lockdownu, naukowcy nazwali jeden z nich Laboulbenia quarantenae. Grzyby z rodzaju, do którego należy pasożyt, charakteryzują się wyjątkową inwazyjnością i dążeniem do ewolucyjnego prześcignięcia taktyk obronnych nosiciela.
Zespół naukowców z Belgii i Czech odkrył dwa unikalne gatunki grzybów pasożytniczych, związanych z owadami i innymi stawonogami żyjącymi na terytorium Holandii i Belgii. Oprócz nich w badaniu zidentyfikowano blisko 140 innych gatunków grzybów.
Wyniki ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym MycoKeys.
Ze względu na wyjątkową sytuację epidemiczną, w jakiej znajduje się świat – w tym także świat nauki – badacze postanowili nazwać jeden z nowo odkrytych gatunków Laboulbenia quarantenae. Tym samym w literaturze naukowej będzie figurować pod nazwą nawiązującą wprost do czasu tzw. lockdownu i kwarantanny związanej z COVID-19.
Grzyby klasyfikowane jako Herpomycetales i Laboulbeniales – które były przedmiotem badania – nie tworzą nitkowatych strzępek ani grzybni. Zamiast tego hodują pojedynczą plechę, wystającą z organizmu żywiciela. Niektóre z nich charakteryzują się specjalnymi wyrostkami, używanymi do penetracji tkanek ich żywicieli, tak, by mogły dotrzeć do płynów krążących w organizmie. Naukowcy podejrzewają, że w ten sposób pasożyty mogą zarówno zwiększyć ilość wchłanianych składników odżywczych, jak i wzmocnić swoją przyczepność do żywiciela.
W swoich badaniach naukowcy stawiają hipotezę, że ze względu na swoją inwazyjną naturę pasożyty biorą udział w procesie określanym przez nich jako „ewolucyjny wyścig zbrojeń”. Oznacza to, że ilekroć żywiciel wykształci mechanizm obronny przeciwko grzybowi, pasożyt szybko ewoluuje na swój własny sposób i odpowiednio się dostosowuje. Ostatecznie specjalizacja prowadzi do ewolucji i wyodrębniania się kolejnych gatunków.
___
Z pełną publikacją na temat pasożyta można zapoznać się tutaj.
Grafika: Gilles San (obraz) i André De Kesel (rysunek) [Źródło: EurekAlert!; Licencja: CC-BY 4.0]