Udostępnij

Odkryto nowe gatunki grzybów. Nazwa jednego z nich będzie nawiązywać do pandemii koronawirusa

10.08.2020

Zespół europejskich badaczy zidentyfikował i opisał dwa nowe gatunki grzybów pasożytniczych. Ponieważ prace nad publikacją trwały podczas tzw. lockdownu, naukowcy nazwali jeden z nich Laboulbenia quarantenae. Grzyby z rodzaju, do którego należy pasożyt, charakteryzują się wyjątkową inwazyjnością i dążeniem do ewolucyjnego prześcignięcia taktyk obronnych nosiciela.

Zespół naukowców z Belgii i Czech odkrył dwa unikalne gatunki grzybów pasożytniczych, związanych z owadami i innymi stawonogami żyjącymi na terytorium Holandii i Belgii. Oprócz nich w badaniu zidentyfikowano blisko 140 innych gatunków grzybów.

Wyniki ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym MycoKeys.

Ze względu na wyjątkową sytuację epidemiczną, w jakiej znajduje się świat – w tym także świat nauki – badacze postanowili nazwać jeden z nowo odkrytych gatunków Laboulbenia quarantenae. Tym samym w literaturze naukowej będzie figurować pod nazwą nawiązującą wprost do czasu tzw. lockdownu i kwarantanny związanej z COVID-19.

 class=
Grafika: Maria Justamond [Źródło: EurekAlert!, Licencja: CC-BY 4.0]

Grzyby klasyfikowane jako Herpomycetales i Laboulbeniales – które były przedmiotem badania – nie tworzą nitkowatych strzępek ani grzybni. Zamiast tego hodują pojedynczą plechę, wystającą z organizmu żywiciela. Niektóre z nich charakteryzują się specjalnymi wyrostkami, używanymi do penetracji tkanek ich żywicieli, tak, by mogły dotrzeć do płynów krążących w organizmie. Naukowcy podejrzewają, że w ten sposób pasożyty mogą zarówno zwiększyć ilość wchłanianych składników odżywczych, jak i wzmocnić swoją przyczepność do żywiciela.

W swoich badaniach naukowcy stawiają hipotezę, że ze względu na swoją inwazyjną naturę pasożyty biorą udział w procesie określanym przez nich jako „ewolucyjny wyścig zbrojeń”. Oznacza to, że ilekroć żywiciel wykształci mechanizm obronny przeciwko grzybowi, pasożyt szybko ewoluuje na swój własny sposób i odpowiednio się dostosowuje. Ostatecznie specjalizacja prowadzi do ewolucji i wyodrębniania się kolejnych gatunków.

___

Z pełną publikacją na temat pasożyta można zapoznać się tutaj.

Grafika: Gilles San (obraz) i André De Kesel (rysunek) [Źródło: EurekAlert!; Licencja: CC-BY 4.0]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.