Udostępnij

Istnieją różnice kultur u szympansów? Stosują odmienne techniki pozyskiwania jedzenia

04.06.2020

Międzynarodowy zespół badaczy przyjrzał się technikom, jakie różne grupy szympansów wykorzystują do zdobywania termitów. W omówieniu wyników, opublikowanym na łamach „Nature Human Behaviour”, naukowcy mówią o swojego rodzaju różnorodności kulturowej wśród szympansów.

Przed 60 laty po raz pierwszy udokumentowano, że szympansy używają prostych narzędzi do zdobywania pożywiania, czyli, w ich przypadku – termitów. Udowodniono tym samym, że (podobnie jak ludzie) uczą się one, jak te narzędzia pozyskiwać i w jaki sposób ich używać. Choć mówimy o instrumentach bardzo prostych, na przykład gałązkach wykorzystywanych do wyciągania owadów z gniazda, był to pewien przełom w myśleniu o wyjątkowości gatunku ludzkiego. Przynajmniej wśród przyrodników.

Najnowsze badania, prowadzone przez badaczy z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, pokazują coś jeszcze: okazuje się, że szympansy żyjące w różnych regionach świata charakteryzują się odmiennymi technikami połowu termitów z kopca.

Zaskakująca różnorodność

„Różnorodność technik połowu termitów wśród szympansów była dla mnie ogromną niespodzianką. Każda społeczność ma nie tylko wyjątkowy sposób łowienia, ale także różne elementy, które składają się na swoistą etykietę związaną z połowami” – wyjaśnia Christophe Boesch, współautor badania. „Szympansy z Parku Narodowego Wonga Wongue w Gabonie zwykle kładą się na boku, by poławiać termity, podczas gdy szympansy z Korup w Kamerunie opierają się na łokciach. Natomiast te z Goualougo w Republice Konga siedzą podczas połowów” – wyjaśnia badacz.

Ammie Kalan, współautorka badań, zwraca uwagę, że obserwowane różnice nie wynikają z warunków środowiskowych. Społeczności szympansów żyją zwykle w podobnych siedliskach, z dostępem do tych samych zasobów, dlatego zróżnicowania technik połowów w większości przypadków nie można wytłumaczyć różnicami ekologicznymi. 

Zdaniem Kalan potwierdza to pogląd, że szympansy są w stanie naśladować podzielane w grupie, czyli przekazywane między sobą techniki. To oznacza, że mają swoje własne, opracowane metody, a nie – jak sądzą niektórzy – za każdym razem odkrywają je na nowo.

Zachowania grupowe

Autorzy badania porównują zaobserwowane różnice do sposobów posługiwania się sztućcami przez ludzi podczas jedzenia. 

„Na przykład w Tajlandii i Japonii pałeczki mają nie tylko inny kształt, ale różny jest także sposób ich trzymania. Bardzo podobnie jest w przypadku szympansów: w La Belgique w Kamerunie szympansy kształtują swoje narzędzia, rozdzierając włókna, by uzyskać długi pędzel. Następnie jedzą, opierając pokryty termitami patyk na nadgarstku drugiej ręki. W innym miejscu w Kamerunie, zwanym Korup, szympansy natomiast wcale nie robią pędzla” – wyjaśnia Boesch.

_

Z pełnymi wynikami badań na temat szympansów można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Ari Wid

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.