Udostępnij

Dostali punkty do liceów i techników za wiedzę o smogu

19.05.2023

Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa organizowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy dobiegła końca. Spośród uczestników będących uczniami 7. i 8. klas szkół podstawowych wyłoniono zwycięzców.

Etap szkolny rozpoczął się w marcu. W kwietniu odbyły się kolejno etapy wojewódzki oraz ogólnopolski. Uczniowie, którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu wykazali się dużą świadomością ekologiczną oraz wiedzą.

Zamysł olimpiady? Nauka z dozą zdrowej rywalizacji

Edukacja ekologiczna, potrzeba jej szerzenia i czynienia bardziej dostępną, to nieustanny element wymieniany podczas rozmów o problemach przyrodniczych. Od gospodarki odpadami, przez ochronę komponentów środowiska, redukcję zanieczyszczenia powietrza, a na globalnym ociepleniu skończywszy. Każde z tych zagadnień sprowadza się także do potrzeby szerzenia wiedzy o zagrożeniach dla przyrody oraz praktycznym jej wykorzystywaniu na rzecz poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Dzieci i młodzież część informacji wynoszą z domów rodzinnych, drugą część zdobywają w placówkach oświatowych.

Wszelkie akcje sprzątania świata, segregowania odpadów, warsztaty ekologiczne, a także konkursy praktykuje się, żeby zachęcić najmłodsze pokolenia do pogłębiania świadomości środowiskowej oraz wdrażania dobrych praktyk. Prestiżowe dziecięce oraz młodzieżowe konkursy, olimpiady, etc. mają na celu nie tylko edukację. To także motywacja, nauka z nutką rywalizacji oraz wyłonienie najlepszych w danej dziedzinie. Nagrody i inne benefity są w tym przypadku zachętą, a finalnie przysłowiową wisienką na torcie.

Olimpiada Antysmogowa przepustką dla ambitnych

Cele olimpiady to popularyzacja wiedzy o powietrzu, jego zanieczyszczeniu oraz zmianach klimatu. Ponadto ma ona zainteresować uczniów szeroko pojętą tematyką ekologiczną. A także zmotywować ich oraz zaktywizować do walki na rzecz czystego powietrza. Dodatkowa korzyść to nauka bezpiecznego wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji dzieci i młodzieży.

Olimpiada cieszyła się dużym powodzeniem

-Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się blisko 4,7tys. uczniów z kl. 7 i 8 ze szkół podstawowych z całej Polski. Najwięcej z woj. mazowieckiego, duży udział również uczniów z woj. małopolskiego i śląskiego). W drugim etapie (wojewódzkim) wzięły udział 1044 osoby, a do finału (etapu ogólnopolskiego) zakwalifikowało się 298 uczestników – mówi SmogLabowi Barbara Leśniczak, kierowniczka Zespołu ESA, NASK.

W każdym z trzech etapów konkursu uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 40 pytań testowych. Olimpiada odbywała się na specjalnie do tego przeznaczonej platformie olimpiadaesa.nask.pl. Wszyscy jej laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody. Dodatkowo 10 osób, które uzyskały najwyższe wyniki zdobędzie nagrody specjalne. Dodatkowo, Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa znalazła się w wykazach konkursów wiedzy na listach 14 kuratoriów. Oznacza to, że laureaci olimpiady, oprócz nagród rzeczowych otrzymają 3 punkty podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

 class=
Źródło: https://olimpiadaesa.nask.pl/

Organizatorzy i współpracownicy liczą na więcej

Organizatorzy podjęli się niecodziennej pomocy uczestnikom w przygotowaniu do olimpiady.

– Wszystkie materiały merytoryczne do przygotowania się do olimpiady zostały udostępnione uczestnikom na platformie Olimpiada ESA – artykuły, filmy, fragmenty książek. Dzięki temu każdy uczeń miał równe szanse w zdobyciu niezbędnego zasobu wiedzy i przygotowaniu się do konkursu – tłumaczy nam Leśniczak.

Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego, koordynatorka projektu, mówi: – My, jako grupa od lat zajmująca się wzrostem świadomości w zakresie jakości powietrza, bardzo cieszymy się z takich inicjatyw.

Jak dodaje, zarówno olimpiada jak i cały projekt ESA, pozwalają dotrzeć z informacjami o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza jeszcze szerzej. Nie tylko do uczniów, ale także ich rodziców, dziadków czy nauczycieli. – Mamy nadzieję, że liczba tego typu inicjatyw będzie wciąż rosła i do grupy walczących o czyste powietrze dołączą kolejne szkoły!

Zdjęcie tytułowe: afotostock/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.